Wcześniej wszystkie projekty trafiły do konsultacji, m.in. związkowców. Wiadomo na pewno, że żadnych uwag do dokumentów nie mieli działacze związani ze Strażą Graniczną. Zmiany w propozycji MSWiA chciał wprowadzić natomiast NSZZ Policjantów, ale większość z nich nie została przez resort rozpatrzona pozytywnie.
Resort spraw wewnętrznych i administracji realizuje powoli porozumienie, które jeszcze we wrześniu 2021 roku zawarł ze związkami zawodowymi podległych mu formacji. Jeden z punktów dotyczył podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Dokumenty zakładające takie modyfikacje w przepisach pojawiły się już na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Gotowe są już trzy projekty rozporządzeń dotyczących uposażenia formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Wszystkie związane są z porozumieniem między MSWiA a związkami zawodowymi, dotyczącym m.in. podwyżek dla mundurowych, podpisanym jeszcze we wrześniu 2021 roku. Jeden z jego punktów zapewniał również awanse, a więc i podwyżki uposażenia, w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach.
W przypadku Państwowej Straży Pożarnej modyfikowane jest rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z nim, funkcjonariusze pełniący służbę w jednostkach organizacyjnych PSP na stanowiskach dotychczas zaszeregowanych w 2, 3, 4 lub 5 grupie uposażenia zasadniczego od 1 stycznia 2022 r. zostaną zaszeregowani odpowiednio w 3, 4, 5 i 6 grupie uposażenia zasadniczego. Dotyczy to m.in. stanowisk: młodszy ratownik, młodszy technik, młodszy ratownik-kierowca, technik, ratownik-kierowca, ratownik, ratownik medyczny służby, starszy technik, starszy ratownik-kierowca, starszy ratownik medyczny służby, starszy ratownik, absolwent-aspirant, młodszy ratownik specjalista, młodszy operator sprzętu, młodszy inspektor. W przypadku strażaków, wszystkie zmiany obowiązywać będą od początku bieżącego roku.
Wiadomo, że na ten cel w budżecie resortu spraw wewnętrznych i administracji na 2022 r. ujęto kwotę w wysokości 10 mln złotych, z czego na wzrost uposażeń przewidziano kwotę w wysokości 8,333 mln zł, natomiast na wzrost należności relacjonowanych do uposażenia kwotę w wysokości 1,677 mln zł. Spośród 30 995 etatów w PSP, objętych podwyżką będzie 10 441 stanowisk, z czego 10 224 w komendach powiatowych i miejskich, 133 w komendach wojewódzkich i 84 w jednostkach centralnych.
W Straży Granicznej zmienia się natomiast rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy tej formacji, a sprawa dotyczy 8 771 etatów. W ich przypadku sytuacja wygląda trochę inaczej, niż w PSP. Funkcjonariusze pełniący służbę na stanowiskach zaszeregowanych w grupach od 2 do 5 nabywają prawo do wyższych grup uposażenia zasadniczego, a w konsekwencji prawa do wyższych mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości miesięcznych stawek kwotowych uposażenia zasadniczego, ale nie wszyscy od razu.
Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/najnizsze-etaty-mundurowe-z-awansem-w-grupie-zaszeregowania?
Foto: SG