Aktualności Z prasy i mediów

Na co mogą liczyć funkcjonariusze? Wiceminister Szczepański o dodatku mieszkaniowym, podwyżkach i budżecie [WYWIAD]

Fragment artykułu infosecurity24.pl, odnośnie dodatku mieszkaniowego, który funkcjonariusze otrzymają od 1 lipca br. a może jednak później.

„Obecny rząd wspiera zwiększanie wynagrodzeń. Jednocześnie nie ukrywamy, że nie mamy na tę chwilę środków finansowych na podwyżki w takiej wysokości, w jakiej oczekują tego związkowcy” – przekonuje w rozmowie z InfoSecurity24.pl Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w MSWiA. Zdradza jednak jak w szczegółach wyglądać będzie nowy dodatek mieszkaniowy, którego wejście będzie – jak mówi – „swego rodzaju przełomem”. Ile pieniędzy MSWiA potrzebuje by móc zaspokoić wszystkie potrzeby nadzorowanych przez siebie formacji? Czy kolejny program modernizacji przyniesie podwyżki uposażeń? Odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie z wiceministrem odpowiadającym w resorcie spraw wewnętrznych i administracji m.in. za kwestie budżetowe.

Dominik Mikołajczyk: Na świadczenie mieszkaniowe resort potrzebuje, jak mówił niedawno wiceminister Czesław Mroczek, dodatkowo ponad miliard złotych. Udało się już znaleźć te pieniądze? Ministerstwo otrzyma dodatkowe środki czy będzie musiało wygospodarować je z własnego budżetu?

Wiesław Szczepański, Sekretarz Stanu w MSWiA: Miliard potrzebujemy w tegorocznym budżecie. Na początku zakładaliśmy, że – patrząc na skutki finansowe – nie będziemy w stanie tego świadczenia wprowadzić od razu. W związku z tym chcieliśmy rozłożyć ten proces na 3 lata. Po rozmowach ze związkami zawodowymi, planowaliśmy skrócić ten termin do 2 lat, ale ostatecznie, analizując nasze środki finansowe, możliwości oszczędności, ale też po rozmowach z premierem, podjęliśmy decyzję, że to świadczenie będzie wprowadzone już w tym roku.

Od 1 lipca.

Dokładnie tak. Bez względu na to, kiedy ustawa będzie uchwalona.

Czyli resort zakłada, że jeśli ustawa zostanie uchwalona później, niż do połowy 2025 roku, wypłata dodatku będzie zawierać wyrównanie.

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona np. 1 października, to będziemy wypłacali świadczenie od 1 lipca, czyli za miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Więc związki zawodowe wiedzą, że 1 lipca nastąpi swego rodzaju przełom, bo jest to realny, bezpośredni pieniądz, który trafi do funkcjonariuszy.

Wracając do mojego pytania. Skąd resort weźmie pieniądze, z których sfinansuje ten dodatek?

Generalnie z własnego budżetu. Być może jakieś środki otrzymamy od ministra finansów, ale nie chcę w tej chwili mówić, o jakich pieniądzach rozmawiamy.

Będziemy szukać oszczędności we wszystkich możliwych rzeczach, ale chcę jasno powiedzieć, że nie stanie się to kosztem wynagrodzeń funkcjonariuszy.

źródło:

infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/na-co-moga-liczyc-funkcjonariusze-wiceminister-szczepanski-o-dodatku-mieszkaniowym-podwyzkach-i-budzecie-wywiad