W tym roku będziemy mieli więcej policjantów, niż mieliśmy ich w tamtym – zapewnił wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podczas drugiego czytania noweli zakładającego m.in. ułatwienie powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Jak dodał, lepsza sytuacja jest w Straży Granicznej, ponieważ już teraz w formacji przyjęto więcej osób niż w zeszłym roku.
Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. O dziwo, dyskusja nad tym punktem przebiegła wyjątkowo sprawnie i bez większych kłótni.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński zauważył, że zmiany dotyczące skróconej ścieżki wstępowania do służby w Policji i Straży Granicznej dla absolwentów klas mundurowych mają charakter systemowy. W jego ocenie przepisy, które mają zachęcić do powrotu do służby, mają natomiast charakter „incydentalny” i przyczynią się do krótkotrwałego zwiększenia liczby funkcjonariuszy.
Poseł Piotr Górnikiewicz z klubu Polska 2050-Trzecia Droga zaznaczył, że projekt odpowiada na potrzeby kadrowe, wprowadza nowoczesne elastyczne rozwiązania, wspiera doświadczonych funkcjonariuszy do powrotu do służby. Przyjęcie dokumentu zarekomendowała posłanka Urszula Nowogórska (PSL-TD). Dodała, że w przyszłości należy stworzyć jasną ścieżkę awansu dla młodych funkcjonariuszy. Poparcie zadeklarował również poseł Lewicy Arkadiusz Sikora. Wyraził przy tym nadzieję, że rozwiązania zachęcą do powrotu do służby wartościowe osoby.
Z kolei poseł Konfederacji Włodzimierz Skalik zaznaczył, że jego klub popiera pomysł zmian mimo tego, że są one próbą wycinkowego naprawienia sytuacji w Policji i Straży Granicznej. Jego zdaniem kompleksowym rozwiązaniem byłaby nowa ustawa o Policji.
Poprawki do dokumentu, podczas drugiego czytania, zgłosił poseł Koalicji Obywatelskiej Mateusz Bochenek. Dotyczyły one m.in. dostosowania przepisów w zakresie regulacji klas o profilu policyjnym i Straży Granicznej do przepisów, które już obowiązują, a dotyczą przygotowania wojskowego. Co również istotne, w piątek – w ciągu dwóch minut – sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych je przyjęła.
Podczas czwartkowej dyskusji głos zabrał także wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, który zauważył, że w tej chwili w Policji jest 13,6 tys. wakatów. „Ale przed nami są jeszcze dwie tury naboru do Policji. Jestem przeświadczony, że w tym roku rozpoczniemy już proces odbudowywania potencjału liczbowego Policji. Więcej osób będzie przyjętych do Policji, niż ich z Policji odejdzie” – zapewnił wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
„Według stanu na dzisiaj, zgłosiło się o 4 tys. więcej osób. I już widać ten efekt. W tym roku, na dziś jest 16 tys. chętnych, a w tamtym roku było ich niespełna 12 tys. Jeszcze się będą (osoby – przyp. red.) zgłaszali. Tak więc w tej procedurze naborowej mamy kilka tysięcy ludzi, w związku z czym wyrażam przekonanie, że w tym roku będziemy mieli więcej policjantów, niż mieliśmy ich w tamtym” – ocenił Mroczek.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: Policja