Odpowiedź Podsekretarza Stanu w MSW Piotra Stachańczyka na interpelację Posła Artura Ostrowskiego
” (…) W nawiązaniu do pisma z dnia 21 lipca 2014 roku (sygn. SPS-023-27345/14), dotyczącego interpelacji Posła na Sejm RP Pana Artura Ostrowskiego w sprawie efektów przeprowadzonej restrukturyzacji Straży Granicznej, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Na wstępie pragnę wyjaśnić, że czynności prowadzone w Straży Granicznej (SG), zmierzające do urealnienia struktur organizacyjno-etatowych jednostek organizacyjnych formacji, w szczególności umożliwiające stworzenie warunków racjonalnego gospodarowania zasobami ludzkimi, miały wpływ zarówno na ogólną liczbę stanowisk służbowych (etatów) w SG, jak również na strukturę, tj. na udział liczby stanowisk służbowych w poszczególnych korpusach, w łącznej liczbie stanowisk służbowych przewidzianych dla funkcjonariuszy SG.
W tym miejscu warto zauważyć, że na przełomie kilku ostatnich lat, liczba funkcjonariuszy korpusu chorążych Straży Granicznej, pełniących służbę na stanowiskach służbowych przewidzianych dla podoficerów Straży Granicznej, uległa zmniejszeniu o 1.439 osób, tj. z 1.737 funkcjonariuszy SG (według danych na dzień 31 grudnia 2011 roku) do 298 funkcjonariuszy SG (dane na dzień 30 czerwca 2014 roku).
Należy przy tym nadmienić, iż na wskazany powyżej, obecny poziom zatrudnienia chorążych Straży Granicznej na stanowiskach podoficerskich, istotny wpływ miało przeznaczenie w latach 2012-2013 dodatkowych środków finansowych z budżetu formacji, umożliwiających awansowanie funkcjonariuszy SG ww. korpusu na stanowiska służbowe odpowiadające ich kwalifikacjom zawodowym, jak również, związana częściowo z reorganizacją, fluktuacja kadr w Straży Granicznej.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że obecnie użytkowane umundurowanie w czasie pełnienia służby przez funkcjonariuszy Straży Granicznej nie nawiązuje do tradycji polskich formacji granicznych. Zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 roku o Straży Granicznej (t.j.: Dz. U. z 2011 roku Nr 116, poz. 675 z późn. zm.), funkcjonariusze noszą umundurowanie typu wojskowego.
Jednakże mając na uwadze, że Straż Graniczna jest formacją graniczno-migracyjną, wprowadzono wzory umundurowania charakterystyczne dla tego typu formacji lub zastosowano we wzorach umundurowania typu wojskowego wyróżniki, które odróżniają ww. formacją od Sit Zbrojnych.
Typowym dla SG wzorem jest m.in. czapka połowa kepi, wprowadzona do norm należności zgodnie z nieobowiązującym obecnie rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 roku w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 106, poz, 936 z późn. zm.), jako nakrycie głowy wchodzące w skład ubioru polowego, który nosi się głównie podczas wykonywania obowiązków służbowych w terenie, z użyciem specjalistycznego wyposażenia oraz podczas szkoleń i ćwiczeń.
Powyższe znalazło odzwierciedlenie w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 70, poz. 375 z późn. zm.). Pragnę nadmienić, że omawiany element umundurowania, funkcjonariusze SG użytkują od 2002 roku, zatem stał się on wyróżnikiem formacji i wizerunkiem identyfikującym funkcjonariusza SG podczas wykonywania czynności służbowych.
Odnosząc się natomiast do kwestii delegowania funkcjonariuszy Straży Granicznej do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej SG lub innej miejscowości, należy wskazać, że istotą tego działania jest zapewnienie właściwej realizacji zadań nałożonych na formację w jednostce, do której następuje delegowanie. Delegowanie jest zatem formą polecenia przełożonego, w związku z dyspozycyjnością funkcjonariusza SG, wynikającą z treści stosunku służbowego, tj. podległości służbowej.
Stosownie do art, 40 ust. 3 ustawy o Straży Granicznej, funkcjonariusz SG może być delegowany do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej SG lub innej miejscowości na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, zaś w okresie 2 lat od zakończenia takiego delegowania funkcjonariusz SG może być po raz kolejny delegowany do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej SG albo innej miejscowości, tylko za jego pisemną zgodą.
Należy przy tym wskazać, że funkcjonariusza SG można oddelegować do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej SG lub innej miejscowości na okres krótszy niż 6 miesięcy. W dalszej kolejności funkcjonariusza takiego można ponownie oddelegować – bez jego pisemnej zgody na okres krótszy niż 6 miesięcy, tak aby łącznie okres delegowania nie przekroczył 6 miesięcy. Należy podkreślić, że każde kolejne oddelegowanie powodujące przekroczenie łącznego okresu 6 miesięcy delegowania, wymaga pisemnej zgody funkcjonariusza.(…)”
Sekretarz Stanu w MSW
Piotr Stachańczyk