Z prasy i mediów

Minister Stachańczyk odpowiada na pytania dot. Lotnictwa w Straży Granicznej

 Pan

Artur Ostrowski

Poseł na Sejm RP

w nawiązaniu do wystąpienia Pana Posła z dnia 22 czerwca 2015 roku w sprawie warunków płacowych personelu lotniczego Straży Granicznej uprzejmie przedstawiam informacje pozostające w zakresie właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych.

Na wstępie pragnę wskazać, iż z dniem 1 października 2014 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1233).

Podstawowym założeniem przedmiotowej zmiany było zmniejszenie liczby dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (SG), a także zmiana warunków ustalania ich wysokości oraz minimalizacja skutków finansowych projektowanych rozwiązań.

 

 

W związku z powyższym, w miejsce dodatków: dla personelu latającego SG, instruktorskiego oraz dla bezpośredniej obsługi statków powietrznych SG wprowadzono jeden dodatek – lotniczy. Zgodnie z § 11 ust. 3 ww. rozporządzenia, dodatek lotniczy, na wniosek właściwego przełożonego, przyznaje się funkcjonariuszom wykonującym zadania na statkach powietrznych Straży Granicznej w składzie personelu latającego w wysokości wynoszącej miesięcznie do 0,60 kwoty bazowej oraz w składzie personelu technicznego, związane z bezpośrednią obsługą statków powietrznych Straży Granicznej w wysokości wynoszącej miesięcznie do 0,30 kwoty bazowej.

Powyższa zmiana spowodowała ograniczenie wysokości dodatku przysługującego grupie funkcjonariuszy SG, którzy otrzymywali go jedynie z tytułu posiadanego indywidualnego nalotu ogólnego, nie zaś za zadania wykonane na statkach powietrznych.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że mając na uwadze specyfikę, złożoność i stopień trudności zadań służbowych realizowanych przez funkcjonariuszy na statkach powietrznych Straży Granicznej, Komendant Główny Straży Granicznej w dniu 15 czerwca 2015 roku podjął decyzję o zwiększeniu limitu

wydatków na dodatki funkcyjne i dodatki służbowe dla przedmiotowej grupy funkcjonariuszy. Powyższe ma na celu zapewnienia poziomu nakładów finansowych, jakie były ponoszone łącznie na dodatki funkcyjne, dodatki służbowe i dodatki związane z lotnictwem dla ww. grupy funkcjonariuszy przed zmianą stanu prawnego w tym zakresie. Obecnie prowadzone są prace nad zmianą decyzji Nr 230 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 30 października 2014 r. w sprawie wydatków na dodatki funkcyjne i dodatki służbowe funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG poz. 118).

Odrębne zagadnienie stanowią natomiast zmiany organizacyjno-etatowe, które Straż Graniczna na przestrzeni ostatnich lat podejmowała, dostosowując strukturę, a także sposób realizacji zadań, do zmieniających się wymogów i potrzeb o charakterze strategicznym.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Komendę Główną Straży Granicznej, porównując stan etatowy i poziom zatrudnienia pionu lotniczego SG na dzień 31 marca 2013 roku ze stanem na dzień 30 czerwca 2015 roku należy zauważyć, że nastąpiło zmniejszenie stanu etatowego funkcjonariuszy SG o 77 stanowisk (157/80), natomiast poziom faktycznego zatrudnienia funkcjonariuszy SG w pionie lotniczym zmniejszył się o 18 osób (91/73).

Należy wskazać, że wspomniane zmiany etatowe funkcjonariuszy SG, w tym przejście na zaopatrzenie emerytalne – 12 osób, bądź przeniesienie służbowe do pełnienia dalszej służby w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej – 4 osoby, bądź w strukturach Policji – 2 osoby, stanowiły indywidualne decyzje zainteresowanych funkcjonariuszy SG.

Sekretarz Stanu w MSW
Piotr Stachańczyk