Aktualności Z prasy i mediów

Łatwiejsze powroty, służba kontraktowa i klasy mundurowe. Rząd przyjął rozwiązania “antywakatowe”

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma ułatwić byłym funkcjonariuszem powrót do służby w Policji i Straży Granicznej. Dokument zakłada też m.in. utworzenie oddziałów o profilu mundurowym oraz przyjmowanie kandydatów do służby kontraktowej, przede wszystkim w oddziałach prewencji Policji.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. „Zasadniczym celem proponowanych zmian jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji i Straży Granicznej oraz stworzenie możliwości pozyskania do tych służb jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych, takich jak Policja i Straż Graniczna” – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy.

Zaproponowane w dokumencie rozwiązania są – według resortu spraw wewnętrznych i administracji – ukierunkowane na kilka obszarów, zarówno tych dotyczących postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów, jak również uczniów szkół ponadpodstawowych będących potencjalnymi kandydatami do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej. Nowe regulacje, „muszą podążać za zmianami i odpowiadać na potrzeby kadrowe Policji oraz Straży Granicznej, jak też uwzględniać specyfikę rynku pracy oraz profil kandydatów i ich predyspozycje” – wskazują autorzy projektu.

W sposób wyraźny brakuje rozwiązań i mechanizmów zachęcających do służby w Policji lub Straży Granicznej byłych ich funkcjonariuszy, którzy są zainteresowani powrotem do niej. Ponadto zachodzi potrzeba skrócenia procesu rekrutacyjnego w sytuacji, kiedy określone prawem warunki zostały spełnione i nie ma potrzeby ich dublowania bądź weryfikacji.
FRAGMENT OCENY SKUTKÓW REGULACJI DO PROJEKTU USTAWY.

Wśród propozycji, które znalazły się w projekcie ustawy, znajdziemy m.in. tworzenie i prowadzenie klas mundurowych. „W świetle obowiązującego stanu prawnego Policja, jak również Straż Graniczna nie może określać standardów nauczania i egzekwować ich spełniania. Ponadto Policja, jak również Straż Graniczna nie mają faktycznego i formalnego (poza funkcjonującymi lokalnymi porozumieniami) wpływu na to, w jaki sposób prowadzi się zajęcia w tzw. klasach mundurowych. Jednocześnie absolwenci takich klas, wobec braku rozwiązań prawnych, nie mają wyraźnej zachęty do wstępowania w szeregi Policji, czy też Straży Granicznej” – piszą autorzy projektu.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: KWP Wrocław