25 stycznia 2024 r. w Białymstoku doszło do dramatycznego konfliktu rodzinnego. Luiza, matka dwójki małoletnich dzieci, uciekła z nimi przed Ayndy, ojcem dzieci, do Niemiec z powodu przemocy domowej. Po tym jak Ayndy ich tam znalazła, Luiza zmuszona była wrócić z nim do Białegostoku. Tam Luiza i jej córka zostały zamknięte w pokoju, a Ayndy porwała jej syna, zabierając go pod nieznany adres. Następnie zaczął grozić Luizie, że zmusi ją do powrotu z dziećmi do Czeczenii.
W dniu 30 stycznia 2024 r. Ayndy stawił się w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców w Warszawie w celu odebrania rosyjskich paszportów na wyjazd do Czeczenii, zmuszając Luizę do towarzyszenia mu. Świadkiem tego wszystkiego była Zareta Khaskhanova, krewna pierwszej żony Ayndy, która podjęła się próby zaprzestania przemocy, kontaktując się z regionalną koordynatorką IHRC w Polsce, Leli Kagermanovą, i prosząc o pomoc dla Luizy. Zareta przekazała dowody przemocy domowej, w tym wideo i nagranie rozmowy telefonicznej Luizy na policję.
W tym samym czasie do warszawskiego biura przy ulicy Taborowej 33 przybyły Leli Kagermanova i Natasha Deshieva, aby wesprzeć Luizę i jej dzieci. Niestety, im również grożono, dlatego pracownicy urzędu musieli wezwać policję. Obecnie Luiza i jej dzieci przebywają w ośrodku dla uchodźców pod opieką IHRC.
18 kwietnia odbyła się pierwsza rozprawa sądowa, podczas której prawnik IHRC pan Paweł bronił dzieci i Luizę. Następna rozprawa wyznaczona jest na 26.04.2024 r., a dyrektor ośrodka i cały personel wyrazili pozytywne opinie na temat Luizy i jej dzieci. Oficjalny wyrok zostanie ogłoszony w piątek, ale ze strony Luizy i świadków wynika, że doszło do przemocy w rodzinie, handlu ludźmi i zamiaru morderstwa.
Prof. hc Rafał Marcin Wasik, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka – IHRC zapewnił Luizie i jej dzieciom opiekę prawną, opiekę medyczną oraz bezpieczne miejsce pobytu, zapewniając im wszystko, co potrzebne do życia, w tym żywność i odzież. Za transport i jego koordynację odpowiadał Dawid Szablowski z International Logistic Group.
Luiza i jej dzieci wyrażają ogromną wdzięczność Sekretarzowi Generalnemu IHRC Rafałowi Marcinowi Wasikowi, Zarządowi Oddziałowemu NSZZ FSG przy NwOSG, Zarządowi Wojewódzkiemu NSZZ Policjantów Województwa Świętokrzyskiego, Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka, pracownikom biura przy ulicy Taborowej 33 i wszystkim tym, którzy którzy przyczynili się do uratowania im życia i pomocy.
Artykuł ten został nadesłany przez wolontariuszy IHRC. Przemoc w rodzinie jest poważnym problemem społecznym, który dotyka wielu ludzi. Jeśli znasz osobę doświadczającą przemocy domowej, skontaktuj się z nami pod adresem lelikagermanova@ihrc.org.
Pamiętaj, że Twoja pomoc może znacząco zmienić życie innych
Źródło: IHRC