Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej w dniu 5 października 2022 roku, po zapoznaniu się z propozycjami jakie zostały przedstawione w dniu 4 października 2022 roku podczas spotkania w MSWiA, postanowił niezwłocznie wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z następującymi postulatami dotyczącymi:
- wprowadzenia naliczania przyszłorocznej waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy Straży Granicznej od 1 stycznia 2023 r., a nie od dnia 1 marca 2023 r.
- wprowadzenia wzrostu uposażeń funkcjonariuszy Straży Granicznej w 2023 roku w wysokości realnego poziomu inflacji;
- wprowadzenia dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej w kwocie nie niższej niż 500,00 zł.
- zaliczenia do wysługi emerytalnej propozycji MSWiA dotyczącej wprowadzenia dodatkowej należności z tytułu wysługi lat, która będzie przysługiwać po 15 latach służby, o dodatkowy 1% co roku.
- wprowadzenia dodatku stołecznego także dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.
- wprowadzenia wysokości dodatku funkcyjnego w wysokości minimum 25%.
W ocenie ZG NSZZ FSG brak konsultacji projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (druk sejmowy 2654 z dnia z 30 września 2022), który zakłada w art. 38, że przyszłoroczna waloryzacja uposażeń funkcjonariuszy Straży Granicznej nie będzie naliczana od 1 stycznia 2023 r., a od 1 marca 2023 r jest nie do przyjęcia. Natomiast propozycja waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy w wysokości tylko 7,8% powoduje, że wysokość ta nie rekompensuje realnego wzrostu cen towarów i usług.
Zdaniem ZG NSZZ FSG przedstawiona przez MSWiA propozycja wprowadzenia dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej jest oczekiwaną i dobrą decyzją. Jednak zaproponowana kwota jest niewystarczająca i musi ulec zwiększeniu. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o realnym docenieniu służby funkcjonariuszy Straży Granicznej strzegących granic RP i UE.
Ponadto ZG NSZZ FSG proponuje zaliczenie do wysługi emerytalnej propozycji MSWiA dotyczącej wprowadzenia dodatkowej należności z tytułu wysługi lat, która będzie przysługiwać po 15 latach służby, o dodatkowy 1% co roku, wprowadzenie dodatku stołecznego także dla funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz wprowadzenie wysokości dodatku funkcyjnego w wysokości minimum 25%.
Zdaniem ZG NSZZ FSG uwzględnienie powyższych postulatów przyczyni się do uatrakcyjnienia pełnienia służby w Straży Granicznej i będzie miało wpływ na decyzje funkcjonariuszy o kontynuowaniu dalszej służby w Straży Granicznej.
Zarząd Główny NSZZ FSG zastrzega, że brak akceptacji i wprowadzenia proponowanych rozwiązań może przyczynić się do podjęcia decyzji związanych z akcją protestacyjną.
Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej reprezentował wiceprzewodniczący Paweł Matuszewski.
Źródło: https://nszzfsg.pl/komunikat-z-zebrania-zarzadu-glownego-nszz-fsg-z-dnia-5-pazdziernika-2022-roku/