24 czerwca odbyła się Konferencja prasowa Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zgodnie z harmonogramem:
Program konferencji prasowej FZZSM
1. Otwarcie konferencji – Grzegorz Nems, Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów.
2. Informacja o proteście służb mundurowych i jego przyczynach – Tomasz Krzemieński, Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów.
3. Informacja o działaniach protestacyjnych NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej – Mariusz Tyl, Przewodniczący KKW NSZZ FSG.
4. Informacja o działaniach protestacyjnych związków zawodowych w Państwowej Straży Pożarnej – Krzysztof Oleksak, Przewodniczący ZK Związku Zawodowego Strażaków „Florian”.
5. Informacja o działaniach protestacyjnych NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa – Zbigniew Głodowski, Wiceprzewodniczący ZG NSZZFiPW.
6. Wystąpienie Tadeusza Chwałki – Przewodniczącego Forum Związków Zawodowych.
7. Wystąpienie Jana Guza – Przewodniczącego OPZZ.
8. Pytania dziennikarzy.
9. Odpowiedzi na pytania.
10. Zakończenie konferencji.
Po zakończeniu konferencji przedstawiono komunikat prasowy
KOMUNIKAT PRASOWY
4 czerwca 2013 roku Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych ogłosiła gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej na terenie całego kraju, wnosząc do poszczególnych ogólnopolskich organizacji wchodzących w skład FZZSM o podjęcie stosownych uchwał w tej sprawie. Z dniem 17 czerwca 2013 roku Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych ogłosiła pierwszy etap wspólnej akcji protestacyjnej związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy polegający na oflagowaniu jednostek organizacyjnych (w przypadku Policji również radiowozów) oraz prowadzeniu szeroko zakrojonych działań informacyjnych o przyczynie protestu i jego formach. Wobec braku oczekiwanej reakcji (w tym m. in. na pisma o spotkanie Federacji z Prezesem Rady Ministrów i Ministrem Spraw Wewnętrznych) istnieje konieczność kontynuacji działań protestacyjnych, których rodzaj został określony w komunikacie i apelu FZZSM do funkcjonariuszy z 21 czerwca 2013 roku.
Podstawowymi przyczynami prowadzonego obecnie protestu służb mundurowych są:
Naruszenie przez Rząd RP ustawy o związkach zawodowych i podstawowych zasad dialogu społecznego przy procedowaniu projektów ustaw ws. L-4, komisji lekarskich i rent inwalidzkich oraz świadczeń odszkodowawczych funkcjonariuszy. W odniesieniu do każdego z ww. projektów zarówno Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i poszczególne organizacje wchodzące w jej skład formułowały szczegółowe zastrzeżenia na piśmie, wnosząc, by stosownie do art. 19 ust. 3 Ustawy o związkach zawodowych w razie odrzucenia w całości lub w części stanowiska związków zawodowych przekazać im pisemną informację w tej sprawie wraz z uzasadnieniem. W przypadku projektu ustawy nt. L-4 funkcjonariuszy opinie do projektu były przesyłane do Ministra Spraw Wewnętrznych ok. 20 stycznia br. i aż do 12 czerwca MSW nie przedstawiło na nie odpowiedzi.
W ślad za przesyłanymi opiniami kilkakrotnie kierowano pisma do Ministra Spraw Wewnętrznych o spotkanie w celu bezpośredniego przedstawienia argumentów przemawiających za odrzuceniem tego projektu w proponowanej formie. Dopiero 28 maja doszło do spotkania wiceministra spraw wewnętrznych Marcina Jabłońskiego z przedstawicielami związków zawodowych działających w Policji (w tym NSZZ Policjantów)
zdjęcia nszzp.pl