Przedstawiamy informację o zmianach w projektach rozporządzeń dot. Straży Granicznej i uwagi NSZZ FSG
W odpowiedzi na arkusz uzgodnień KG-KS-3118\V\15 z dnia 8 października 2015 roku do projektów rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych:
– zmieniające rozporządzenie w sprawie okresowego opiniowania funkcjonariuszy Straży Granicznej,
– zmieniające rozporządzenie w sprawie urlopów funkcjonariuszy Straży Granicznej,
– zmieniające rozporządzenie z zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej,
– zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia płatnych urlopów dodatkowych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Informuję, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej wnosi następujące uwagi do wyżej wymienionych projektów:
1. Zmiana w nazwie: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniające rozporządzenie w zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej. Po słowach: zmieniające rozporządzenie zamiast litery „w” powinno być sformułowanie: ”w sprawie”.
2. W rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie urlopów funkcjonariuszy Straży Granicznej w § 10 proponuje się zapis:
Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany, na wniosek funkcjonariusza, w częściach, z tym że co najmniej jedna część urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych wliczając do tego okresu również inne dni wolne od służby przypadające w okresie urlopu oraz bezpośrednio przed jego rozpoczęciem lub po jego zakończeniu.
Podsumowując – zapis „powinna obejmować” powinien pozostać bez zmian tak jak jest w obecnie obowiązującym Rozporządzeniu. Zapis bez słowa „powinna” (w proponowanym zapisie – „obejmuje”) obliguje funkcjonariusza do obowiązku wykorzystania 14 dni urlopu (z 30 przysługujących) ciągiem, co działa na niekorzyść funkcjonariusza jak i jego przełożonego.