Aktualności

Karpacki Oddział Straży Granicznej utworzony. Od 1 stycznia 2017

2 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 kwietnia 2016 w sprawie utworzenia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu. Rozporządzenie wchodzi w życie na początku przyszłego roku.

Od 1 stycznia 2017 roku zniknie funkcjonujący od kilku lat Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu – zostanie utworzony Śląski Oddział SG (obejmujący województwa opolskie i śląskie) oraz Karpacki Oddział SG działający na terenie województwa małopolskiego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji argumentowało, że przywrócenie KOSG jest konieczne „w związku z aktualną sytuacją migracyjną w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, co wynika w szczególności z wojny domowej w Syrii, ekspansji organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie na terenie Syrii i Iraku, wojny domowej w Jemenie, upadłości Libii, jak również wielu czynników sprawczych o charakterze regionalnym”.

Według MSWiA „aktualna sytuacja regionalna i analizy na poziomie operacyjnym wskazują na potrzebę wzmocnienia południowego odcinka granicy przed nielegalną migracją i przestępczością transgraniczną poprzez utworzenie nowych struktur Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu”.

Nie jest jeszcze jasny ostateczny kształt przywracanego (po likwidacji na początku 2014 roku) nowosądeckiego oddziału SG. Na etapie uzgodnień międzyresortowych związanych z przygotowywaniem ogłoszonego właśnie rozporządzenia i publikowanych na stronach rządowych pisano o objęciu zasięgiem placówek Straży Granicznej w Tarnowie, Zakopanem i Krakowie-Balicach. Wspominano też o naturalnym przejęciu etatów i majątku działającego obecnie w Nowym Sączu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej i pozyskaniu infrastruktury przekazanej w międzyczasie w zarząd straży pożarnej oraz policji.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) który to dokument opisuje przewidywane skutki wprowadzenia rozporządzenia wskazywano, że w związku z utworzeniem oddziału, w Nowym Sączu potrzebne będą 563 etaty (w tym 358 stanowisk dla funkcjonariuszy i 133 stanowiska dla korpusu służby cywilnej). Skutki finansowe wprowadzenia rozporządzenia określono na 200 mln zł (w okresie 10 lat) nie wskazując jednak źródła finansowania poza ogólnikowym zmniejszeniem innych wydatków (Ministerstwo Finansów poprosiło MSWiA o wskazanie źródeł oszczędności, z których miałoby być finansowane utworzenie KOSG, ale na razie nie ma dalszego ciągu tej korespondencji).

źródło: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/613/1