Uchwałą Zarządu SWPFG z dnia 5 października 1999 r. ustanowiono Honorowy Znak Jubileuszowy Korpusu Ochrony Pogranicza, jego wzór i regulamin oraz powołano trzyosobową Kapitułę Honorowego Znaku. Przewodniczącym Kapituły jest mjr rez. Zygmunt Kowalczyk.
Honorowy Znak Jubileuszowy KOP nawiązuje wzorem do odznaki pamiątkowej Korpusu Ochrony Pogranicza zatwierdzonej przez ministra spraw wewnętrznych w 1928 roku. Jest to odznaka owalna, długości 5 cm, szerokości 3,5 cm, dwuczęściowa z orłem nakładanym, ażurowa, oksydowana, o częściach emaliowanych, zakładana na śrubę z nakrętką.
Odznaka przedstawia orła trzymającego w pazurach gałęzie lauru, tworzące owalny wieniec i spięte małym wieńcem okrągłym, o polu pokrytym emalią granatową z napisem „KOP”. Dolna część wieńca jest związana wstążką, ułożoną pod orłem w formie łuku. W miejsce napisu „Za służbę graniczną” w odznace KOP, w Honorowym Znaku znajdują się daty upamiętniające rocznicę powstania KOP (dotychczas trzy edycje: 1924–1994, 1924–1999, 1924–2004). Poza środkiem orła widnieje słup graniczny emaliowany emalią biała i czerwoną. Na słupie, odpowiadającym w rysunku rzeczywistemu słupowi granicznemu II RP, tabliczka z wypukłym godłem państwowym i napisem „Rzeczpospolita Polska”. Od skrzydeł orła, poza orłem i słupem, rozłożone są symetrycznie ku górze, przypominające kłos, promienie w ilości 19 o sylwetce ostrych kątów i przekroju trójkąta równoramiennego. Honorowy Znak posiada miniaturkę o długości 3,5 cm i szerokości 2 cm, wykonaną bez ażuru między promieniami i napisów na słupie, zapinaną na pin. Honorowy Znak został wykonany przez grawera Zbigniewa Cegielskiego w Warszawie. Przy nadaniu wydawana jest legitymacja imienna.
W trzeciej edycji (1924-2004) odznaki były numerowane.
Wyciąg z Regulaminu określającego zasady nadawania Honorowego Znaku Jubileuszowego KOP:
- „Honorowy Znak” nadawany jest żołnierzom KOP i Straży Granicznej II RP na podstawie imiennego wniosku dokumentującego służbę w tych formacjach,
- osobom fizycznym lub instytucjom szczególnie zasłużonym w upamiętnianiu chlubnych dziejów Formacji Granicznych II RP na podstawie szczegółowego i udokumentowanego wniosku,
- wnioski przedstawia Zarząd Stowarzyszenia,
- przyznanie i prawo noszenia „Honorowego Znaku” przez osobę potwierdza legitymacja,
- nadanie „Honorowego Znaku” instytucjom (organizacjom) potwierdza dyplom,
- fakt przyznania „Honorowego Znaku” Kapituła ogłasza, po akceptacji wniosków, w sporządzanych decyzjach, które stanowią podstawę do uroczystego wręczenia zaszczytnego wyróżnienia.
Instytucjom (organizacjom) przyznawany jest Duży Honorowy Znak. W sporządzanych przez Zarząd Stowarzyszenia zasadach nadawania „Honorowego Znaku” nawiązano do obowiązujących reguł przy przyznawaniu odznaki KOP „Za służbę graniczną”.
źródło: http://www.swpfg.pl/index.php/o-nas/honorowy-znak-kop