Zmiana miejsca pełnienia służby nie musi być końcem współpracy wolontariackiej z Zarządem Oddziałowym NSZZ FSG przy NwOSG.
Tego doskonałym przykładem jest kolega Sebastiana Biront, który obecnie pełni służbę w Centrum Szkolenia Straży Granicznej.
Działania na rzecz przywracania pamięci o naszych Przodkach idą pełną para, a w planach jest wiele kolejnych projektów.
W dniu wczorajszym (27 lutego 2024 roku) wspólnie z Przewodniczącym Robertem Lisem uczestniczyli w Gali 5-lecia programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat” NAM SIĘ CHCE!!!
Działamy, działamy
Cóż to był za piękny dzień! Tyle znanych nam osób, z którymi zwykle jesteśmy „na łączach”, wczoraj udało się nam spotkać osobiście, by podziękować sobie nawzajem, wymienić się doświadczeniami, podzielić wrażeniami… Okazją do spotkania z Wolontariuszami Instytutu POLONIKA była gala podsumowująca 5-lecie istnienia Programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”.
Bez tych działań, które są realizowane rękami ochotników, znikałyby bezpowrotnie polskie cmentarze. Bez nich zacierałyby się kolejne ślady po obecności Polaków za granicą. To oni wszyscy powodują, że i nam się chce bardziej pracować na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa!
– Praca wolontariuszy, ich działania, przynoszą wymierny efekt nie tylko na płaszczyźnie materialnej, lecz także niematerialnej. Budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie to bardzo ważne, ale i trudne działanie. Historia może zarówno łączyć, jak i dzielić. Cieszy mnie, że projekty realizowane przez beneficjentów angażują i jednoczą nie tylko Polaków, lecz także lokalne społeczności na całym świecie – podkreśla Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA.
– Te działania, które są realizowane, nie ograniczają się wcale do porządkowania cmentarzy. Bardzo szybko rozszerzyły się na inne formy, np. digitalizację, archiwizację, opiekę nad zbiorami muzealnymi – również domowymi zbiorami, które znajdują się w rękach Polaków zamieszkujących inne kraje, czy nawet tak spektakularne działania, jak rewitalizacja dendrarium w Gruzji – powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Marta Szymska, kierownik Działu Programów Dotacyjnych w Instytucie Polonika.
W ciągu pięciu lat trwania programu udało się zrealizować 103 projekty w 151 miejscowościach, w 20 krajach świata na pięciu kontynentach!
Patroni Medialni:
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystej gali 5-lecia programu.
Organizacja gali jubileuszowej z okazji 5-lecia programu pn. „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat” realizowanego jako program własny Instytutu Polonika.
Foto: A. Stawiński/S. Biront