1 lipca obchodzimy w Polsce Dzień Psa. W dniu dzisiejszego święta najlepszych przyjaciół funkcjonariuszy Straży Granicznej przedstawiamy Wam garść informacji o psach służbowych w Straży Granicznej.
Psy służbowe SG oraz ich opiekunowie – funkcjonariusze przewodnicy psów służbowych szkolą się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.
Przed rozpoczęciem służby pies oraz jego przewodnik wspólnie przechodzą półroczne szkolenie. Samo szkolenie to dla psa i jego przewodnika nowe doświadczenia w świecie komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem — budowanie więzi, zaufania, kształtowanie wzajemnych relacji i zrozumienia.
Podczas szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności z zakresu tresury oraz zasad wykorzystania psa w służbie, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Uczą się między innymi jak udzielać psu pierwszej pomocy oraz jak odczytywać jego zachowania.
Wśród czworonożnych funkcjonariuszy SG dominują obecnie owczarki niemieckie (ponad 60%) oraz owczarki belgijskie (prawie 30%). Formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie. Ciągle wprowadzane są do służby nowe rasy psów. Kadra instruktorska z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu podkreśla, że to nie rasa, ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w SG służą pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. cocker spaniel, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier. Jest też kilka labradorów, retrieverów oraz owczarków holenderskich. Te ostatnie do służby w SG trafiły zaledwie kilka lat temu, ponieważ mają doskonałe predyspozycje do szkolenia i świetnie sprawdzają się jako psy specjalne do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni oraz narkotyków.
Straż Graniczna jako jedyna szkoli i wykorzystuje do służby psy, które w swoich zadaniach mają również wyszukiwanie broni. Dodatkowo Straż Graniczna na mocy przepisów z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego posiada zespoły z PWMW (tj. przewodników z psami do wykrywania materiałów wybuchowych), które mogą być wykorzystane w kontroli bezpieczeństwa w Portach Lotniczych.
zdj. Nadodrzański OSG, Karpacki OSG, Podlaski OSG, Nadwiślański OSG
Źródło: https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/10329,Psy-sluzbowe-w-Strazy-Granicznej-DzienPsa.html
Foto: Straż Graniczna