Z informacji jakie przekazała rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska wynika, że szeregi formacji opuścić zamierza – w najbliższym czasie – ponad 1 tys. funkcjonariuszy. To prawie dwa razy więcej niż z SG odeszło w 2022 roku. Wciąż jednak otwarte pozostaje pytanie, ilu z nich zdecyduje się na wycofanie złożonych raportów?
Od początku roku 137 funkcjonariuszy SG wycofało swoje prośby o odejście ze służby – poinformowała rzecznik prasowa komendanta głównego SG por. Anna Michalska. Dodała jednak, że w dalszym ciągu odejście ze służby w 2023 roku deklaruje ok. 1,1 tys. funkcjonariuszy. To niemal dwa razy więcej niż w roku poprzednim, kiedy szeregi formacji opuściło 589 funkcjonariuszy i 2,5 razy więcej niż w roku 2021, kiedy liczba odejść wynosiła 418. “Powodem były emerytura, przeniesienia do służb i zwolnienia” – tłumaczy por. Michalska. Podkreśla też, że “każdy funkcjonariusz, który planuje odejść ze służby, otrzyma odprawę”. Środki finansowe na ten cel – jak zapewnia – “są zabezpieczone w pełnej wysokości”. Rzecznik prasowa komendanta SG podkreśliła też, że wysokość indywidualnej odprawy zależy od liczby lat służby oraz od wysokości ostatniego uposażenia. “Wypłata tej odprawy następuje w ostatnim dniu służby” – zaznaczyła Michalska.
Z drugiej strony, jak podaje rzecznik prasowa szefa SG, w minionym roku formacja – zgodnie z zaplanowanym limitem – przyjęła do służby 870 funkcjonariuszy, a co za tym idzie, przeszło dwa razy więcej mundurowych rozpoczęło służbę, niż z niej odeszło. W ubiegłym roku Straż Graniczna miała też odnotować największą liczbę kandydatów (4,4 tys. osób), a o jedno miejsce ubiegać miało się średnio 5 osób.
Limity miejsc w SG w tym roku zostały zwiększone głównie dla oddziałów Podlaskiego i Nadbużańskiego – ma tam zostać przyjętych w tym roku po 150 osób, a także do Bieszczadzkiego OSG – 135 i Warmińsko-Mazurskiego OSG – 80. Najwięcej osób ma zostać przyjętych w tym roku do Nadwiślańskiego Oddziału SG – 160, co jest związane głównie z powstaniem placówki w Radomiu i uruchomieniem tam portu lotniczego, a także z rozbudową ośrodka dla cudzoziemców w Lesznowoli.
POR. ANNA MICHALSKA, RZECZNIK PRASOWA KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: SG