Dziś do pobierania dodatku granicznego – w wysokości 450 złotych miesięcznie – uprawnieni są funkcjonariusze wykonujący zadania „w bezpośredniej ochronie granicy państwowej lub kontroli ruchu granicznego na granicy państwowej z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi, Ukrainą oraz w lotniczych lub morskich przejściach granicznych” pełniący służbę w placówkach Straży Granicznej w komórkach wewnętrznych właściwych do kontroli ruchu granicznego, służby granicznej, służby dyżurnej operacyjnej, wsparcia specjalistycznego, postępowań granicznych.
Już niebawem jednak przepisy wyglądać będą nieco inaczej. Jak czytamy w uzasadnieniu potrzeba dokonania zmiany rozporządzenia „wynika z konieczności rozszerzenia grupy funkcjonariuszy pełniących służbę w placówkach Straży Granicznej ochraniających odcinek granicy państwowej z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi, Ukrainą”. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym funkcjonariusze, aby mogli otrzymywać dodatek graniczny, oprócz pełnienia służby w odpowiednich placówkach SG, muszą dodatkowo zajmować stanowiska służbowe w komórkach wewnętrznych wymienionych w rozporządzeniu. Jak czytamy w uzasadnieniu, „mając na uwadze trudną sytuację na granicy wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej spowodowaną skomplikowaną sytuacją migracyjną, wojną w Ukrainie oraz uwzględniając zaangażowanie wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę w placówkach Straży Granicznej ochraniających odcinek granicy państwowej z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi, Ukrainą w realizację zadań związanych z ochroną granicy państwowej, koniecznym jest dokonanie zmiany rozporządzenia”.
W projekcie zaproponowano, by mundurowi pełniący służbę na stanowiskach w placówkach Straży Granicznej ochraniający odcinek granicy państwowej z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi lub Ukrainą otrzymywali dodatek graniczny w wysokości 450 zł miesięcznie. Resort postanowił zrezygnować z uzależnienia uprawnienia do tego dodatku od „wykonywania zadań w bezpośredniej ochronie granicy państwowej lub kontroli ruchu granicznego”. Jak jednak czytamy w uzasadnieniu, „w przypadku funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowiskach w placówkach Straży Granicznej obejmujących zasięgiem działania lotnicze, a także morskie przejścia graniczne, wskazane w projekcie przesłanki uzasadniające otrzymanie dodatku granicznego pozostają analogiczne do przesłanek wymienionych w obowiązującej normie § 11b ust. 1 rozporządzenia”.. W noweli doprecyzowano jedynie nazwy wewnętrznych komórek organizacyjnych, w których funkcjonariusze pełniący służbę uprawnieni będą do dodatku oraz dodano komórkę wewnętrzną właściwą do spraw migracji.