Minister finansów proponuje, by wysokość dodatków za pracę lub służbę w Krajowej Administracji Skarbowej nie była wyznaczana na podstawie stawki procentowej wynagrodzenia, jak jest obecnie, ale kwotowo – informuje Gazeta Prawna w artykule zatytułowanym: „Celnicy, jak policjanci”.
Takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i innych ustaw, który właśnie trafił do konsultacji społecznych.
– Od dawna o to zabiegaliśmy – mówi Jacek Staniszewski, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej. – Chodzi o to, żeby wszyscy zatrudnieni w tej formacji dostawali tyle samo za wykonywanie takich samych czynności, bez względu na miejsce pracy lub służby. Ten dodatek ma motywować do lepszej pracy, a nie dzielić – dodaje.
Wysokość dodatku kontrolerskiego ma zostać zapisana w rozporządzeniu wykonawczym. To właśnie tam zostaną określone także warunki i tryb przyznawania, wypłaty, zmiany wysokości i zasady utraty takiego dodatku.
Zdaniem autorów projektu zmiany te mają zwiększyć skuteczność kontroli podatkowej i celno-skarbowej. W projekcie ustawy doprecyzowano też zasady przyznawania dodatku kontrolerskiego dla kierownika komórki organizacyjnej. Dodatkowa wypłata będzie mu przyznawana, jeśli osobiście będzie przeprowadzać kontrolę, przeznaczając na nią co najmniej 20 proc. czasu pracy albo służby.
Foto: NSZZP