13 września to ważna data. Po tym dniu przekonamy się, jakie będą dalsze losy mundurowej akcji protestacyjnej oraz jak informacje na temat podwyżek i programu modernizacji przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłyną na nastroje w formacjach podległych temu resortowi. Wydaje się jednak, że politykom trudno powstrzymać będzie falę niezadowolenia rozlewającą się po służbach, bo lista postulatów dotyczących oczekiwanych przez mundurowych, szczególnie tych z policji, zmian jest długa. MSWiA liczyć może teraz na to, że zapowiadany program modernizacji i podwyżki, które ustawa zakłada, uspokoją sytuację. Przynajmniej na jakiś czas.
Konstruktywna rozmowa na temat polepszenia wizerunku, warunków pracy, wyszkolenia oraz warunków finansowych mundurowych – jak zapewniają administratorzy powstałej na Facebooku grupy Wielki Protest Mundurowych 2021, która zrzesza obecnie ponad 32 tys. osób, aczkolwiek nie tylko funkcjonariuszy, taki był cel jej powstania pod koniec sierpnia br. Ta oddolna inicjatywa, jak sami podkreślają, przyglądać się ma działaniom polityków i związkowców w najbliższych dniach, a szczególnie właśnie 13 września, na który resort spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział udostępnienie szczegółów dotyczących mającego się rozpocząć już w styczniu 2022 roku programu modernizacji oraz podwyżek, które on zakłada. Na razie mundurowi, zaledwie parę dni temu poznali kwotę podwyżki, ale wynikającą z ustawy budżetowej, czyli – razem z nagrodą roczną – 270 złotych. To przyglądanie się wynikać ma z faktu, że sytuacja w formacjach – jak piszą – jest napięta, a funkcjonariusze mają dość czekania na realizację postulatów z porozumienia zawartego w 2018 roku. Więcej, nie tylko ich realizacji, ale ich realizacji w sposób satysfakcjonujący.
Oczekiwania mundurowych nie kończą się jednak na programie modernizacji, podwyżkach i zmianach w emeryturach, czyli w art. 15a ustawy. Jak podkreślają, “bolączek” w formacjach nie da się przykryć, a na liście przez nich udostępnionej znajdziemy m.in.: coraz gorszy odbiór policji przez społeczeństwo, zmniejszanie liczby ośrodków szkolenia policji, brak wyspecjalizowanego sprzętu, wyeksploatowana flota pojazdów służbowych, ograniczenie finansowania na awanse, dodatki służbowe, a także fundusz motywacyjny. To jednak ogólne hasła, za którymi idą konkretne postulaty, opublikowane i przesłane związkowcom z NSZZ Policjantów 7 września.
Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/czy-podwyzki-wystarcza-by-uspokoic-nastroje?
qz7lt4_WielkiProtestMundurowych2021postulaty
Foto: Adam Ostrowski