Aktualności Z prasy i mediów

Czy dodatek geriatryczny w SG zdał egzamin?

979 funkcjonariuszy Straży Granicznej pobiera obecnie świadczenie motywacyjne przysługujące mundurowym, którzy osiągnęli 25 lub 28,5 lat służby – poinformowała InfoSecurity24.pl ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej. Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji może już ogłosić sukces wprowadzonego w 2020 roku dodatku, który zachęcić miał doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w służbie?

Jak poinformowała ppor. Anna Michalska, zgodnie ze stanem na 30 kwietnia, świadczenie motywacyjne przysługujące mundurowym, którzy osiągnęli 25 lat służby, pobiera 569 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Przypomnijmy, że wynosi ono 1500 złotych. Dodatek taki, choć w wyżej kwocie – 2500 złotych, przysługuje również funkcjonariuszom którzy osiągnęli 28,5 lat służby. A tych pobierających go 30 kwietnia było 410. Łącznie więc mamy 979 mundurowych, którzy korzystają z wprowadzonego w ubiegłym roku świadczenia, w liczącej ok. 14,5 tys. funkcjonariuszy formacji.

Wiadomo również, że od momentu wprowadzenia świadczenia przez resort spraw wewnętrznych i administracji do 30 kwietnia br. ze służby odeszło 19 funkcjonariuszy ze stażem co najmniej 25 lat oraz, w tym samym okresie, 13 mundurowych ze stażem co najmniej 28,5 lat służby. Tych osób nie przekonał on więc do pozostania w formacji. Jak podkreśla jednak sama Straż Graniczna, na tym etapie za wcześnie, by oceniać jak wprowadzenie dodatku wpłynęło na decyzje funkcjonariuszy SG. To “zdecydowanie za krótki czas”, a “taka ocena będzie możliwa dopiero w dłuższej perspektywie czasowej” – pisze ppor. Anna Michalska.

Mechanizm działa, ale…

O tym, że “to jeszcze za krótki czas, by mówić o konkretnych liczbach” mówił również w rozmowie z InfoSecurity24.pl w maju br. komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. Podkreślił jednak, że mechanizm zadziałał, a niektórzy mundurowi wycofali swoje prośby o odejście na emeryturę – choć nie jest to “jakaś ogromna grupa”. Szef formacji dodał również, że świadczenie zniwelowało “kuszenie” strażników granicznych przez inne służby lepszymi świadczeniami finansowymi.

Podobnie sprawę ocenił Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, tak w maju br. Polityk podkreślał, że to “bardzo trudny czas” i nie da się go porównać do analogicznego okresu na przełomie 2019 roku i 2020 roku. Powodem jest oczywiście trwająca pandemia koronawirusa. Wiceminister zaznaczył jednak, że widać znaczący spadek odejść na emeryturę np. w policji, a byłby on – jak mówił -nawet większy gdyby nie fakt, że 25 lat służby osiągają właśnie funkcjonariusze, którzy do służby przyjmowani byli w połowie lat 90-tych.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/czy-dodatek-przedemerytalny-w-sg-zdal-egzamin?

Foto: SG