Z prasy i mediów

Co premier Morawiecki myśli o mundurowych problemach z waloryzacją?

Nie milkną echa dotyczące zasad tegorocznej waloryzacji mundurowych uposażeń. Tym razem jednak nie chodzi o samą kwotę “podwyżki”, a o to, że funkcjonariuszy dotyczyć ona będzie od marca, a nie – jak resztę sfery finansów publicznych – od stycznia. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w piśmie skierowanym do premiera prosi o zajęcie stanowiska. 

Od momentu, kiedy do ustawy okołobudżetowej – z inicjatywy MSWiA – wprowadzono mechanizm, który ma w założeniu resortu przekonywać do pozostania w służbie, wiadomo było, że rozwiązania budzą spore kontrowersje. Przesunięcie waloryzacji uposażeń na od marca krytykowali jednym głosem zarówno przedstawiciele związków zawodowych jak i sami mundurowi. Nie powstrzymało to jednak sejmowej większości przed przegłosowaniem przepisów w kształcie jaki nie do końca odpowiadał oczekiwaniom środowiska. Resort spraw wewnętrznych i administracji zagwarantował wprawdzie, że żaden z funkcjonariuszy nie straci – bowiem kwota przewidziana na cały rok otrzymać mają od marca do grudnia – nie rozwiązuje to jednak, jak się okazuje, wszystkich problemów. Tak przynajmniej wynika z pisma, jakie Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do premiera Mateusza Morawieckiego.

Uprzejmie informuję, że wpływają do mnie wnioski funkcjonariuszy oraz żołnierzy z prośbą o ochronę w sprawie nierównego traktowania, w związku z waloryzacją kwoty bazowej uposażeń żołnierzy i funkcjonariuszy. Wątpliwości wnioskodawców koncentrują się wokół treści art. 41 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023.
FRAGMENT PISMA RPO DO PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

W myśl przywołanych przepisów, a dokładniej rzecz biorąc art. 41 ust. 1 i 2 ustawy okołobudżetowej, z ustawy budżetowej na ten rok, w kwestii dotyczących uposażeń, wyłączone zostały określone grupy zawodowe (tj. żołnierze zawodowi i funkcjonariusze). Waloryzację ich płac określono – od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r – na podstawie kwoty bazowej wynoszącej w tym roku 1740,64 zł. Tym samym, na co uwagę zwraca RPO, “pozostawiając uposażenia w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 28 lutego 2023 r. na dotychczasowym poziomie, tj. z kwotą bazową wskazaną w ustawie budżetowej na rok 2022 wynoszącą 1614,69 zł.”.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Kancelaria Premiera