Choć to jeszcze nie koniec legislacyjnej drogi przyszłorocznego budżetu, po przyjęciu ustawy przez Sejm, wiele w kształcie proponowanych kwot raczej się już nie zmieni. Nie ulega wątpliwości, że budżetowi na 2021 rok dokładnie przyjrzą się senatorowie, jednak nawet jeśli wprowadzą z nim fundamentalne zmiany, Sejm zapewne i tak większość z nich odrzuci. Tak więc z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić można, że budżety służb mundurowych na przyszły rok znamy już dziś.
Prace nad budżetem wzbudziły sporo emocji i stało się tak głównie z powodu liczby poprawek jakie w toku prac – zarówno w trakcie pierwszego jak i drugiego czytania – zgłosili posłowie. Gdyby Sejm miał przeprowadzić głosowanie nad wszystkimi poprawkami i wnioskami mniejszości – o co wnioskowała m.in. Koalicja Obywatelska – głosowań byłoby ponad 880. Posłowie koalicji rządzącej zdecydowali jednak, że tak się nie stanie, a poprawki zostały zblokowane. Wynikiem tego, budżet uchwalono dziś w zaledwie kilku głosowaniach.
Ile pieniędzy przeznaczono na służby mundurowe i specjale w przyszłym roku? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista, ale biorąc pod uwagę to, co zapisano w przyjętym dziś przez Sejm budżecie, brzmi ona: generalnie mniej.
Przypomnijmy, policja w przyszłym roku otrzymać ma nieco ponad 10,1 mld złotych, podczas gdy w tym roku do dyspozycji formacji oddano ponad 11,6 mld złotych (przed nowelizacją ponad 10,3 mld złotych). Mniej pieniędzy przewidziano także dla Państwowej Straży Pożarnej, której budżet po tegorocznej noweli wynosi ponad 3,5 mld złotych (przed nowelizacją prawie 3,3 mld złotych). Na przyszły rok dla strażaków zaplanowano natomiast nieco ponad 3,2 mld złotych. Mniejszy budżet czeka również na Straż Graniczną. W tym roku pogranicznicy mieli do dyspozycji ponad 1,8 mld złotych (przed nowelą 1,76 mld złotych), podczas gdy projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej zakłada budżet na poziomie nieznacznie przekraczającym 1,713 mld złotych. Najmniejsza formacja mundurowa podległa MSWiA także zanotuje spadek. Budżet Służby Ochrony Państwa wynieść ma w przyszłym roku 329 342 000 złotych, (tegoroczny budżet po nowelizacji ponad 348 mln złotych; przed nowelizacją – ponad 338 mln złotych). Jedyną formacją, która może zyskać, jest – jak się wydaje – Służba Więzienna. Budżet przewidziany na więziennictwo wynieść ma ponad 3,46 mld złotych w porównaniu z tegorocznym 3,38 mld złotych.
Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/budzet-na-2021-rok-uchwalony-teraz-czas-na-senat
Foto: Internet