Ignorowanie postulatów zmierzających do ograniczenia liczby wakatów w Policji, nierealizowanie obietnic przedwyborczych oraz zbyt mało pieniędzy na motywacyjny wzrost uposażeń w ramach Programu Modernizacji; zmusiły NSZZ Policjantów do zaostrzenia swoich dotychczasowych działań.
Obradujące 20 lutego 2018 r. Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów zdecydowało, że tym razem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpi z żądaniami, grożąc ogólnopolską akcją protestacyjną w przypadku ich niespełnienia.
Na ostrzu noża Prezydium postawiło kilka spraw mających najistotniejszy wpływ nie tylko na zahamowanie odejść ze służby, ale także na przyciągnięcie tych, którzy założyliby mundur, gdyby uposażenia i system emerytalny odzyskały należyty poziom.
Przy formułowaniu żądań Prezydium ograniczyło swoje oczekiwania do minimum, koncentrując się wyłącznie na tych, które dla stabilności Policji wydają się absolutnie niezbędne, a przy tym możliwe do spełnienia ze względu na Budżet Państwa.
Z żądaniami Prezydium chce wystąpić wspólnie z Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych, ponieważ problemy występujące w Policji, w różnym stopniu występują także w Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Więziennej. Chodzi tu przede wszystkim o siłę oddziaływania, która zawsze była większa, gdy wszyscy funkcjonariusze potrafili się jednoczyć.
Sygnałem do uruchomienia akcji protestacyjnej ma być nieosiągnięcie porozumienia określającego sposób i terminy realizacji żądań. Prezydium liczy jednak na to, że wszystko da się załatwić przy stole negocjacyjnym, a nie na ulicy. Ten optymizm wynika przede wszystkim z racjonalności żądań, które zredukowano do absolutnego minimum, uwzględniając przy tym możliwości zarówno bieżącego, jak i przyszłorocznego Budżetu Państwa.
O skierowaniu wspólnych żądań i zagrożeniu ogólnopolską akcją protestacyjną wszystkich służb, Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zadecyduje już 12 marca. Biorąc pod uwagę nastroje panujące wśród funkcjonariuszy, decyzja Rady wydaje się raczej formalnością.