Planowany w przyjętym przez Radę Ministrów budżecie na rok 2019′ wzrost kwoty bazowej wynagrodzeń w sferze budżetowej na poziomie 2,3 proc. nie obejmuje grup, które „mają zagwarantowane podwyżki już na mocy innych dokumentów”, takich jak służby mundurowe czy nauczyciele.
Ostateczny kształt przewidzianych w projekcie budżetu na przyszły rok podwyżek wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej będzie znany w ciągu 30 dni, po ustaleniach w Radzie Dialogu Społecznego – powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
Polityk został zapytany o plany rządu dotyczące podwyżek wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej w popołudniowej rozmowie na antenie Polskiego Radia 24 w kontekście oczekiwań wyrażanych m.in. w tej kwestii przez NSZZ „Solidarność”. Związek chce, by zarobki w budżetówce wzrosły o 12 proc.
W przyjętym przez Radę Ministrów wstępnym projekcie budżetu na 2019 r. założono wzrost PKB o 3,8 proc., inflację na poziomie 2,3 proc., deficyt budżetowy nie większy niż 28,5 mld zł i deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB. Kwota bazowa wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej ma natomiast wzrosnąć 2,3 proc. Łącznie na podwyżki dla pracowników sfery budżetowej – jak informowała minister finansów Teresa Czerwińska – zaplanowano 2,4 mld zł.
– My oczywiście nie pozostajemy głusi na te oczekiwania i prowadzone są cały czas rozmowy przez panią minister (rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbietę) Rafalską, która jest również przewodniczącą RDS. W tej chwili te rozmowy wejdą w swoją kolejną odsłonę. (…) Wstępny projekt budżetu przyjęty przez rząd zostanie przekazany do RDS, żeby rozmawiać również o tych oczekiwaniach naszych partnerów społecznych – powiedział szef Komitetu Stałego RM.
Zaznaczył, że wzrost kwoty bazowej wynagrodzeń w sferze budżetowej na poziomie 2,3 proc. nie obejmuje grup, które „mają zagwarantowane podwyżki już na mocy innych dokumentów”, takich jak służby mundurowe czy nauczyciele.
Foto: NSZZP