Jak wskazuje ustawodawca, strategia migracyjna na lata 2025-2030 redefiniuje podejście Polski do zarządzania migracją, kładąc nacisk na bardziej restrykcyjne regulacje. Przyjęte rozwiązania mają na celu ograniczenie napływu osób niepożądanych, co jest kluczowe w obliczu rosnącej dynamiki ruchów migracyjnych oraz wzrostu liczby migrantów, także z Ukrainy. Myśl przewodnia to odzyskanie kontroli oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Priorytety w strategii zostały dobrze zilustrowane i zasługują na pochwałę. Jednocześnie kluczowym elementem pozostaje wdrożenie, a tutaj rodzi się wiele wątpliwości.
Strategia migracyjna 2025-2030 jest dostępna online i każdy może się z nią zaznajomić. Jest to dokument bardzo potrzebny, którego na pewno brakowało w poprzednich latach. Wskazano na najważniejsze elementy w rozwoju polskiej polityki imigracyjnej, która w przeszłości miała charakter głównie emigracyjny. Zdecydowano się przedłożyć najważniejsze cele, które będą drogowskazami w etapach implementacji tj. w dwóch okresach 2025–2027 i 2028–2030.
Najważniejsze założenia strategii
1. Bezpieczeństwo jako priorytet: Migracja będzie szczegółowo regulowana, kontrolując cel przyjazdu, skalę napływu oraz państwa pochodzenia cudzoziemców.
2. Dostęp do terytorium: Strategia zakłada transparentną politykę wizową, opartą na selektywnym podejściu do migracji, z jasnymi zasadami wjazdu i pobytu cudzoziemców w celach ekonomicznych i edukacyjnych. Wzmocniona zostanie autonomia konsularna w podejmowaniu decyzji.
3. Dostęp do ochrony krajowej i międzynarodowej: Wprowadzone zostaną zmiany w procedurach azylowych, które będą zapobiegać ich wykorzystaniu w działaniach hybrydowych, z uwzględnieniem humanitarnego wymiaru sytuacji. Strategia zakłada również możliwość czasowego zawieszania przyjmowania wniosków o azyl, z mechanizmem kontroli parlamentarnej i ochroną grup wrażliwych.
4. Dostęp do rynku pracy: Dokument proponuje, aby cudzoziemcy uzupełniali niedobory w zawodach deficytowych, jednocześnie zapobiegając tworzeniu nowych wyzwań dla rynku pracy. Strategia uwzględnia ryzyko związane z fałszywymi wnioskami o pracę, które mogą służyć do nielegalnego wjazdu do Polski i Strefy Schengen.
5. Migracje edukacyjne: Strategia reguluje dostęp cudzoziemców do polskiego systemu edukacyjnego, uniemożliwiając wykorzystywanie go wyłącznie do uzyskania legalnego pobytu. Uczelnie będą mogły przeprowadzać transparentne procesy umiędzynarodowienia.
6. Integracja imigrantów: Po raz pierwszy w polskiej polityce opisano zasady integracji cudzoziemców, które mają wspierać ich przyłączenie do polskiego społeczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu spójności społecznej. Kluczowe będzie poszanowanie polskich norm i zasad przez imigrantów.
7. Obywatelstwo i repatriacja: Strategia odnosi się do zasad nabywania obywatelstwa polskiego przez cudzoziemców oraz repatriacji osób polskiego pochodzenia. Zawiera również odniesienia do programu „Karta Polaka”.
8. Polska diaspora: Opisane zostały zasady współpracy z polską diasporą oraz podmiotami reprezentującymi Polonię. Rząd będzie wspierał powrót polskich migrantów do kraju.
Według twórców wdrożenie tej strategii ma na celu stworzenie przejrzystego i bezpiecznego systemu imigracyjnego, który będzie pod pełną kontrolą instytucji państwowych, zapewniając jednocześnie ochronę i rozwój zarówno dla obywateli Polski, jak i legalnych imigrantów.
Wielkie rzeczy wymagają wielkiej pracy. To, co najważniejsze, jest jeszcze przed nami
O ile z większością założeń strategii należy się zgodzić, gdyż takowego dokumentu nie było, to należy wskazać, gdzie wciąż są luki. Korzystanie lub spoglądanie na politykę migracyjną partnerów w Unii Europejskiej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Raczej demonstracją, w jaki sposób nie rozwijać struktur integracji imigrantów.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: Straż Graniczna