Program resortu spraw wewnętrznych i administracji w Krajowym Planie Odbudowy składa się z czterech projektów, za które odpowiedzialne są poszczególne służby. „Kołem zamachowym” ma być przedsięwzięcie „pilotowane” przez Państwową Straż Pożarną, dotyczące rozbudowy systemu ostrzegania. Projekt ten znalazł się na piątym miejscu 100 największych odbiorców wsparcia w Polsce. Jak jednak podkreśla Magdalena Zdrojewska, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich MSWiA, cały program „jest konieczny do realizacji” i jak dodaje, jeżeli zwolniłyby się dodatkowe środki w ramach KPO, to MSWiA zgłasza chęć ich przejęcia, „bo potrzeby są ogromne”.
Posłowie pracujący w podkomisji do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa wysłuchali 11 kwietnia informacji na temat planowanego wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy na potrzeby służb mundurowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Informację przedstawiła zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich MSWiA Magdalena Zdrojewska. „Krajowy Plan Odbudowy powstał w 2020 roku, miał być odpowiedzią na kryzys po pandemii. Nasz polski KPO miał być narzędziem, który umożliwi odpowiedź na wyzwania demograficzne. Kwestie związane z optymalizacją infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo także znalazły się w zainteresowaniu KPO” – powiedziała Zdrojewska.
„W wyniku wielu prac, które toczyły się od roku 2020 został uwzględniony w KPO tzw. program MSWiA. Jest to tak naprawdę subinwestycja wchodząca w skład inwestycji, za którą odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Niemniej jednak MSWiA uzyskało pewną samodzielność w realizacji tego programu, który składa się z czterech projektów za które odpowiedzialne są poszczególne służby. Sam program to 54 miliony euro, to około 242 milionów złotych” – wyjaśniła zastępca dyrektora.
Przypomniała, że w KPO jest stały kurs przeliczeniowy. „Co ważne, VAT w KPO nie jest wydatkiem kwalifikowanym. To jest bardzo ważna informacja, bo w przypadku, gdy jednostki czy instytucje chcą realizować inicjatywy z KPO muszą mieć po prostu pieniądze na VAT. Jeśli chodzi o program MSWiA tu są państwowe jednostki budżetowe i VAT został zabezpieczony przez Ministerstwo Finansów. Sumarycznie ten program wyniesie 297 milionów złotych” – podała.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: MSWiA