O tym, że funkcjonariusze mogą ubiegać się o pozwolenie na broń do ochrony osobistej na nowych zasadach InfoSecurity24.pl informował już w lipcu. Jak się okazuje, zmiana przepisów i wprowadzenie znaczących – w przypadku mundurowych – ułatwień sprawiły, że Policja ma pełne ręce roboty. I choć Komenda Główna Policji przekonuje, że nie gromadzi danych dotyczących liczby funkcjonariuszy, którzy od dnia wejścia w nowych regulacji, złożyli wniosek o przyznanie pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, to dane pochodzące ze stołecznego garnizonu nie pozostawiają złudzeń.
Zmiany w przepisach dotyczących dostępu do broni palnej wprowadzono w ramach szerokiej ustawy „o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych”. I być może właśnie dlatego, nowe regulacje w porządku prawnym pojawiły się bez zbędnego rozgłosu. Dokument wiosną przyjął parlament, a niedługo po tym znalazł się pod nim prezydencki podpis. Nowe zasady dotyczące dostępu do broni weszły w życie 28 lipca.
O jakie zmiany chodzi? Przypomnijmy. Nowela określa wprost katalog mundurowych, dla których zdobycie pozwolenia na broń do ochrony osobistej będzie łatwiejsze. Są to funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, innej państwowej formacji uzbrojonej oraz żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. By jednak móc skorzystać z nowych regulacji, będą oni musieli mieć przydzieloną broń służbową, a w przypadku osób pełniących terytorialną służbę wojskową, będzie ona musiała trwać co najmniej dwa lata. Pełnioną służbę uznano za „ważną przyczynę posiadania broni”. Przed wejściem w życie nowych regulacji, chęć posiadania pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej umotywować można było jedynie „stałym, realnym i ponadprzeciętnym zagrożeniem życia, zdrowia lub mienia”, od 28 lipca także „chęcią wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej zadeklarowaną przez funkcjonariusza”.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: ZO NSZZ FSG przy NwOSG