Do służby w Straży Granicznej – jak wynika z danych jakie przekazała sama formacja – przyjęto w tym roku ponad tysiąc osób. To sporo, biorąc pod uwagę, że rok temu liczba ta wynosiła 840. Nie zmienia to jednak faktu, że tegoroczny kadrowy bilans w SG wychodzi na minus. Z informacji jakie przekazała w rozmowie z redakcją rzecznik prasowa komendanta głównego SG, kpt. Anna Michalska wynika bowiem, że w 2023 roku formację opuściło ok. 1,3 tys. osób.
W tym roku o przyjęcie do Straży Granicznej ubiegało się 4210 osób, podczas gdy w roku 2022 było to 3780 osób – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej kpt. Anna Michalska. Jak mówi, „to po raz kolejny od kilku lat największa liczba kandydatów do służby w szeregach SG”. Z danych SG wynika, że w tym roku do formacji dołączyło ostatecznie 1028 nowych funkcjonariuszy. Dla porównania rok temu było ich 840. Kpt. Michalska przypomniała, że w 2023 roku przydział miejsc został zwiększony z 908 (w 2022 r.) do 1150. Stało się tak głownie ze względu na wzmocnienie oddziałów na granicy wschodniej.
Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie służbą w SG. Nie będziemy jednak ukrywać, że stawiamy na najlepszych, nawet kosztem tego, że nie uda się nam przyjąć tylu kandydatów ilu planujemy.
KPT. ANNA MICHALSKA, RZECZNIK PRASOWA KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
Jak przekazała kpt. Michalska, SG planuje też zwiększenie przyszłorocznego limitu miejsc do 1153 osób. W 2024 roku zaplanowano cztery terminy na przyjęcie nowych osób do służby. Pierwszy w styczniu, a kolejny w maju, wrześniu i początku grudnia przyszłego roku.
Nabór do służby trwa cały czas i SG przypomina, że służbę w tej formacji może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.
Czytaj więcej, źródło: https: infosecurity24.pl
Foto: SG