Ostatnie przed świętami posiedzenie naszego zarządu odbyło się w dniu 16 grudnia 2022 roku w pomieszczeniach Ośrodka Konferencyjno-Szkoleniowego Straży Granicznej w Otwocku.
W porządku obrad znalazły się:
1. Rutynowe omówienie bieżących bolączek środowiska zawodowego
2. Podwyżki uposażeń, dodatek stołeczny i graniczny
Z satysfakcją przyjęto decyzję o objęciu strażników granicznych dodatkiem stołecznym. Jest to ukoronowanie toczonych przez nasz Zarząd długoletnich zmagań o wprowadzenie tego świadczenia dla jednostek SG na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Sukces przyniosły także starania o przyznanie dodatku granicznego funkcjonariuszom pionu KRG, pełniącym służbę w przejściach lotniczych.
W projekcie zmian do Rozporządzenia MSWiA w sprawie uposażenia zasadniczego i dodatków dla funkcjonariuszy SG, w odniesieniu do dodatku stołecznego niestety pominięto strażników granicznych z PSG Warszawa-Modlin, pomimo, że dodatek ten przysługuje policjantom z Nowego Dwory Mazowieckiego, gdzie jest zlokalizowana siedziba naszej Placówki. Ten stan rzeczy budzi nasze głębokie ubolewanie i towarzyszącą mu niezgodę na nierówne traktowanie funkcjonariuszy równorzędnych formacji. Nie składamy broni, trwając w zdeterminowanym zamiarze walki o to, aby dodatek dla modlińskich strażników jednak znalazł się w nowoprojektowanych przepisach.
Omawiany projekt Rozporządzenia, wprowadzając szereg zróżnicowanych rozwiązań w zakresie dodatków i podwyżek uposażeń, oraz zagmatwanej siatki zasad, według których poszczególne składniki będą (albo nie będą) wpływać na wymiar podstawy emerytalnej, nie przyczynia się do ustabilizowania nastrojów w środowisku zawodowym służb mundurowych. Naszą negatywną ocenę budzi brak przejrzystego systemu wynagrodzeń, czytelnego bez konieczności zagłębiania się w „uczonych księgach”, a także brak spójnych rozwiązań w zakresie doskonalenia i rozwoju zasobów personalnych – między innymi ścieżek kariery.
Uczestnicy posiedzenia za niedopuszczalne uznali wystąpienia przewodniczących oddziałowych z Gdańska i Nowego Sącza, którzy w pismach skierowanych do przewodniczącego ZG usiłowali deprecjonować wysiłek i zaangażowanie warszawskich strażników granicznych. Jest to postawa niekoleżeńska, sprawiająca wrażenie pożałowania godnej namiastki przy braku wyraźniej dostrzegalnych przejawów aktywności statutowej, porównywalnych do dorobku związkowców nadwiślańskich.
3. Zobowiązanie lesznowolskie
Członkowie Zarządu Oddziałowego jednogłośnie zobowiązali się do podjęcia starań, aby funkcjonariuszom ze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Lesznowoli przyznano dodatek specjalistyczny.
4. Pomoc i pamięć
Stały punkt porządku obrad, to przegląd działań związanych z kultywowaniem tradycji, opieką nad seniorami i wsparciem dla Naszych W Potrzebie. Zarząd regularnie podejmuje działania pomocowe na rzecz funkcjonariuszy zmagających się z ciężkimi schorzeniami, wspieramy rodziny, organizujemy zrzutki i licytacje. Stale utrzymujemy troskliwy kontakt z kombatantami i dbamy o miejsca pamięci.
5. Konferencja na Ukrainie
Omówiono udział przedstawicieli Zarządu Oddziałowego w warsztatach i konferencji „Wspólnie dla Przodków”, organizowanej w miejscowości Waręż na Ukrainie. W trakcie konferencji, w dniu 12 listopada 2022 roku, nasi związkowcy przekazali podziękowania dla mera Sokala, dyrektora szkoły w Warężu i dla sołtysa Waręża, za wsparcie organizacji przedsięwzięcia i uświetnienie go swoim udziałem. Przekazali także upominki dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Warężu, a po zakończeniu Konferencji uczestniczyli we wspólnym zapaleniu zniczy na miejscowych grobach.
6. „Armia Aniołów” dla dzieci i matek z Ukrainy
Nasz Zarząd jest partnerem „Armii Aniołów”. Na koncercie, który odbył się 3 grudnia 2022 roku w Kołobrzegu, wystąpili między innymi: Kołobrzeska orkiestra Zdrojowa, artysta Oleksandr Karausz, zespół „Ukraińskie Barwy”, dziecięcy chór „Skrzydła Ukrainy”, wokalista Andrzej Szpak oraz dziecięcy zespół taneczny „Namysto”.
Środki z licytacji i zbiórek, towarzyszących Koncertowi, zostały przeznaczone na wsparcie organizacji świąt Bożego Narodzenia dla ukraińskich rodzin, przebywających w dotkniętym wojną Charkowie.
6. Krwiodawstwo – akcja „Nasza krew – Nasza Ojczyzna”
W trakcie Akcji, zorganizowanej w siedzibie Nadwiślańskiego Oddziału SG, zebrano 24 litry krwi. Cenny Dar przekazało 52 honorowych krwiodawców.
7. Zniżki, bonusy, ułatwienia
Dokonano aktualnego przeglądu programów i zniżek dla związkowców, zrzeszonych w ogniwach terenowych podległych naszej organizacji.
Najnowsze oferty:
- Medicover Sport – pakiety sportowe
- Firma BAIKA – 5 % zniżki na materiały budowlane
- Kraina lodu w Bałtowie – zniżki na wypożyczenie sprzętu zimowego i darmowa Wioska Mikołaja
- Zniżki na akcesoria GSM i ekskluzywne kalendarze książkowe firmy Drops.
8. Uchwały
Wśród szeregu podjętych uchwał z zakresu statutowej działalności Zarządu, znalazła się uchwała o zorganizowaniu Balu Karnawałowego dla Dzieci w 2023 roku.
9. Spotkanie opłatkowe
Życzenia świąteczne z strony kierownictwa Nadwiślańskiego Oddziału złożyli Komendant – gen. bryg. SG Robert Bagan oraz zastępca – płk SG Dariusz Lutyński.
Kapelan Oddziału, ks. płk SG Ryszard Preuss poświęcił opłatki i odczytał okolicznościowy fragment ewangelii. Odśpiewano kolędę i podzielono się opłatkiem. Potrawy wigilijnych przygotowała stołówka Ośrodka.
Na uroczystą wieczerzę dotarło Światło Pokoju, które harcerze z zaprzyjaźnionej 125 Warszawskiej Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej SDRI GROM przekazali Komendantowi Baganowi i przewodniczącemu Lisowi.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni Goście:
- kol. Dariusz Brzezicki – przewodniczący NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego
- p. Alicja Cichawa – nMedia
- p. Marcin Kowalik – Broker WDB
- p. Marek Wierzbicki – Wierzbicki Usługi Finansowo-Prawne.
Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej
serdecznie dziękuje za udział wszystkim Uczestnikom.