Aktualności

Dodatek stołeczny wkracza do Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej doczekali się wprowadzenia dodatku stołecznego. Projekt zmian w przepisach pojawił się już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Dodatek wynosić ma 31,5 proc. kwoty bazowej i przysługiwać funkcjonariuszom pełniącym służbę w Warszawie, co zresztą – jak się okazuje – pociąga za sobą pewne konsekwencje. W związku z tym, że do dodatku stołecznego nie będą uprawnieni m.in. funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin, spora część składu złożyć miała już prośby o przeniesienie do jednostek organizacyjnych w stolicy.

Walka o to, by dodatek stołeczny przysługiwał, oprócz policjantów, także innym mundurowym pełniącym służbę w Warszawie, toczy się już od jakiegoś czasu. Wobec ogłoszonego wśród mundurowych protestu (domagają się m.in. wyższej waloryzacji przyszłorocznych uposażeń, progresji w dodatkach oraz przesunięcia terminu podwyżek z marca na styczeń) MSWiA postanowiło spełnić postulat przewijający się w rozmowach od lat. Dodatkiem stołecznym objęci zostaną więc strażacy, funkcjonariusze SOP oraz strażnicy graniczni. Ci ostatni doczekali się już nawet projektu zmian w przepisach.

Warszawa na plus
Jak czytamy, celem nowelizacji rozporządzenia dotyczącego dodatków do uposażenia, jest “poprawa atrakcyjności pełnienia służby funkcjonariuszy Straży Granicznej”. Po pierwsze, ma się to stać za sprawą ustanowienia, wspomnianego już, dodatku stołecznego. Ma on wynosić 31,50 proc. kwoty bazowej.

Projektowana zmiana rozporządzenia polega na ustanowieniu dodatku stołecznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej w służbie stałej i przygotowawczej pełniących służbę na stanowiskach w Komendzie Głównej Straży Granicznej, Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, Komendzie Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Placówce Straży Granicznej Warszawa – Okęcie oraz Placówce Straży Granicznej w Warszawie, na obszarze miasta stołecznego Warszawy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
FRAGMENT UZASADNIENIA PROJEKTU NOWELIZACJI ROZPORZĄDZENIA

Jak czytamy, analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w Policji. Problem jednak w tym – o czym już jakiś czas temu związkowcy z Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale SG pisali do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego – że w Policji uprawnienia do pobierania dodatku posiadają nie tylko mundurowi pełniący służbę w Komendzie Stołecznej Policji, ale także “w innej jednostce organizacyjnej Policji, której terytorialny zasięg działania jest objęty terytorialnym zasięgiem działania Komendanta Stołecznego Policji”, czyli np. w Nowym Dworze Mazowieckim. Nie przez przypadek związkowcy podawali właśnie przykład tego miasta, bowiem nieopodal znajduje się lotnisko w Modlinie, a tam placówka SG. W myśl przepisów funkcjonariusze SG z tej jednostki dodatku stołecznego nie otrzymają, co ma mieć już swoje skutki. Jak dowiedziała się redakcja InfoSecurity24.pl, 1/5 mundurowych pełniących tam służbę, złożyć miała już prośby o przeniesienie do jednostek organizacyjnych w Warszawie, gdzie dodatek stołeczny występuje.
_
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: NwOSG