Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Informacyjne Rządu, dodatkowe pieniądze trafią m.in. do służb mundurowych. Mowa o kwocie ponad 2 mld złotych. Co więcej, w ramach noweli ustawy okołobudżetowej, powstać ma dodatkowy fundusz motywacyjny, z którego pracownikom sfery budżetowej będą mogły być wypłacane specjalne dodatki.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy budżetowej, w której założono, że inflacja ma wynieść w ujęciu średniorocznym 4,3 proc., a PKB ma wzrosnąć o 4,9 proc. Dochody budżetu państwa w 2021 r. zostały zaplanowane na poziomie prawie 483 mld zł (w dotychczasowej ustawie budżetowej było to 404,5 mld zł), a wydatki budżetu państwa wyniosą 523,4 mld zł (dotychczas 486,8 mld zł).
Co oznacza to dla mundurowych? Z informacji przekazanych przez CIR wynika, że “na bieżące funkcjonowanie oraz na inwestycje Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej zapewnionych zostanie (jeszcze w tym roku – przyp. red.) dodatkowo 2,2 mld zł”. Jak na razie nie wiadomo jak te środki zostaną podzielone między formacje oraz na jakie dokładnie cele pieniądze zostaną wydane. Wszystko dlatego, że projekty przyjętych przez rząd dokumentów nie zostały jeszcze opublikowane ani na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ani tych należących do Sejmu.
Oprócz ustawy budżetowej, rząd zdecydował się też znowelizować ustawę okołubudżetową. W jej ramach – jak informuje CIR – “utworzony zostanie dodatkowy fundusz motywacyjny w państwowych jednostkach budżetowych, z którego będą mogły być wypłacane specjalne dodatki pracownikom sfery budżetowej”. Co więcej, zasilony ma zostać też m.in. Fundusz Wsparcia Policji, Fundusz Wsparcia Straży Granicznej oraz Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Rządowy komunikat nie zdradza jednak o jakich pieniądzach dokładnie mowa.
Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/rzad-zmienia-tegoroczne-plany-budzetowe-ponad-2-mld-wiecej-dla-sluzb-i-dodatkowy-fundusz-motywacyjny?
Foto: KPRM