“Funkcjonariusze wykonujący w trakcie swojej służby czynności operacyjno-rozpoznawcze, przechodzący następnie na zaopatrzenie emerytalne mają problemy z udowodnieniem okresu służby w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu” – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się z pismem w tej sprawie do szefa KPRM Michała Dworczyka. RPO podkreśla, że problemy wynikają “z przepisów pragmatycznych (względnie archiwizacyjnych) oraz niejawnego charakteru realizowanych czynności służbowych (w tym zasad kamuflażu)”.
Jak informuje RPO, “sprawy, w których uczestniczyli zainteresowani są po pewnym czasie brakowane/niszczone, co uniemożliwia wykazanie tego okresu, jako szczególnie zagrażającego zdrowiu i życiu”. Istnieje – jak podkreśla – wprawdzie teoretyczna możliwość przesłuchania świadków, jednak “ograniczona grupa osób uczestniczących w takich czynnościach, związanie tajemnicą, a także długi upływ czasu powodują nierzadko, że świadkowie nie mogą ujawnić lub nie pamiętają szczegółów konkretnych spraw, albo nie żyją”. Co więcej, jak dodaje Rzecznik, próby dokumentowania takich czynności “na własną rękę”, mogą doprowadzić do ujawnienia informacji prawnie chronionych, a w konsekwencji do odpowiedzialności karnej samego zainteresowanego.
Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/problemy-z-udowodnieniem-sluzby-w-warunkach-szczegolnie-zagrazajacych-zdrowiu-i-zyciu-rpo-pisze-do-szefa-kprm?
Foto: bip.brpo.gov.pl