W związku z pismem NW-NSZZFSG/2776/15 z dnia 7 kwietnia 2015 r. w załączeniu przesyłam opinię prawną dotyczącą pełnienia przez funkcjonariusza Straży Granicznej funkcji członka komisji wyborczej.
Dyrektor Biura Prawnego Komendy Głownej Straży Granicznej
płk SG Marcin Własnowolski
Opinia prawna
Dot. pełnienia przez funkcjonariusza SG funkcji członka komisji wyborczej
Zgodnie z art. 67 Ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz.U.2014.1402 j.t.), Funkcjonariusz nie może bez zezwolenia przełożonego podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą.
Choć członkom komisji wyborczych, na mocy art. Art. 154. § 1. Ustawy z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U.2011.21.112) członkom komisji wyborczych przysługują diety i zwrot kosztów podróży i noclegów, to jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.) diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów otrzymywane przez osoby, które wykonują czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, podlegają zwolnieniu z podatku do wysokości nieprzekraczającej 2280 zł miesięcznie. Z tego powodu udział w pracach obwodowej komisji wyborczej ma charakter pracy społecznej, za którą nie przysługuje odrębne wynagrodzenie.
Jak zauważył Sąd Apelacyjny w Katowicach (wyrok z 17 marca 1994 r., sygn. akt III Aur 724/93) praca zarobkowa wykonywana jest najczęściej w oparciu o zawartą wcześniej umowę o pracę z uwzględnieniem warunków określonych w kodeksie pracy, może ona również wynikać z szeregu umów cywilnych, a także z prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ustawy o działalności gospodarczej, a celem tej pracy jest osiąganie wynagrodzenia lub dochodu dla zaspokajania potrzeb materialnych. Dieta, którą otrzymuje z tytułu uczestnictwa w posiedzeniach rady nie jest wynagrodzeniem za pracę, a jedynie stanowi ekwiwalent bądź rekompensatę za utracony czas i poniesione wydatki.
Trafność powyższego stanowiska potwierdza również fakt, że diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane są z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, które w żaden sposób nie stoją w sprzeczności z pełnieniem służby w Straży Granicznej.
W związku z powyższym opiniujący potwierdza stanowisko zawarte w opinii z dnia 24.11.2014 r.
opracował
Radca prawny
Tomasz Siedlecki