“Całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie” – pisze przewodnicząca Forum Związków Zawodowych w stanowisku dotyczącym projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Przypomnijmy, zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej fundusze nagród w “jednostkach sektora finansów publicznych”, w tym w służbach mundurowych, miałby nie powstać.
Jak informował InfoSecurity24.pl, w przyszłym roku fundusze nagród nie zostaną utworzone w żadnej służbie mundurowej. Twórcy projektu ustawy okołobudżetowej proponują “w miejsce funduszy nagród (…) stworzenie możliwości przyznania nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania (określone w specyfikach poszczególnych służb) ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek, w funduszu wynagrodzeń a nie wydatkowanych z przyczyn obiektywnych (przybywanie na zwolnieniach, urlopach wychowawczych czy nieobsadzenia etatów w wyniku procedury naboru)”. Jeśli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie, w jakim trafiła do konsultacji, nagród w mundurówce będzie bez wątpienia mniej, a ich przyznawanie może być bardziej problematyczne niż do tej pory.
Do projektu przepisów odnieśli się związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracownikow Więziennictwa. W liście – skierowanym do przewodniczącej Forum Związków Zawodowych – Czesław Tuła, przewodniczący zarządu głównego NSZZFiPW pisze, że “zaproponowane zapisy w art. 33 oraz art. 34 w/w projektu Ustawy są przez funkcjonariuszy odbierane bardzo negatywnie oraz zgodne jest z negatywnym stanowiskiem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych względem analogicznych rozwiązań pozostałych służbach mundurowych”. Co ciekawe, okazuje się, że w SW oprócz braku funduszu nagród – podobnie jak w innych mundurowych formacjach – fundusz zapomóg ma zostać stworzony w oparciu o mniejszy niż w służbach MSWiA mnożnik.
Nie wiedzieć czemu, Rząd RP, w przypadku funkcjonariuszy więziennictwa, proponuje wprowadzenie funduszu zapomogowego w oparciu o 0,17% podstawy naliczania odnoszącej się do uposażenia funkcjonariuszy wyżej wymienionych formacji. Stanowi to o różnicy 0,08%, która to w szeregi funkcjonariuszy więziennictwa wprowadza poczucie niesprawiedliwości.
fragment stanowiska Forum Związków Zawodowych ws. projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021
Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/rzadowa-demotywacja-zwiazkowcy-o-przyszlorocznych-finansach?
Foto: Internet