Aktualności Z prasy i mediów

25 rocznica przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego

25 lat temu – 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Uzyskanie przez Polskę członkostwa w NATO było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii III Rzeczypospolitej i zostało poprzedzone szeregiem trudnych polityczno-militarnych działań, z których najważniejsze było przystąpienie Polski w 1994 roku do programu Partnerstwo dla Pokoju, zakładającego wspólne z NATO ćwiczenia, udział w operacjach i konsultacje. Efektem wzorowego wypełniania wymagań NATO było wystosowanie 8 lipca 1997 roku podczas szczytu NATO w Madrycie, zaproszenia Polski (także Czech i Węgier) do rozmów akcesyjnych.
Rozpoczęte we wrześniu 1997 roku rozmowy zakończyły się pozytywną rekomendacją. 29 stycznia 1999 roku NATO wystosowało formalne zaproszenie Polski, Czech i Węgier do udziału w Sojuszu Północnoatlantyckim. NATO liczyło wówczas 16 członków, dziś – 32.

Członkostwo w NATO realizujemy uczestnicząc we wszystkich ważniejszych działaniach sojuszu. W 2000 roku w ramach operacji NATO w Kosowie wystawiliśmy siódmy pod względem liczebności kontyngent w składzie sił KFOR. W kolejnych latach uczestniczyliśmy w ćwiczeniach, operacjach i misjach, zwłaszcza w Iraku i Afganistanie oraz obronie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, szczególnie po rosyjskiej aneksji Krymu. Konsekwencją rosyjskiej agresji w Ukrainie było także przyjęcie wojsk USA i innych krajów sojuszniczych, których liczba systematycznie wzrasta proporcjonalnie do rosnącego na wschodniej flance zagrożenia.

Dziś w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę członkostwo w NATO daje gwarancję naszego bezpieczeństwa i nienaruszalności granic. Polska wspomaga sojusznika NATO Ukrainę przyjmując uchodźców, dostarczając pomoc humanitarną, a przede wszystkim broń i zaopatrzenie wojskowe dla obrońców Ukrainy.

Źródło: Dzieje Granicy RP 

Foto: Internet