11 listopada 1918 roku – 104 lata temu narodziła się Niepodległa Polska.
Tak naprawdę jest to data umowna, symboliczna. Dzień wcześniej uwolniony z więzienia w Magdeburgu przybył do Warszawy Józef Piłsudski – człowiek symbol i legenda niezłomnej walki o niepodległość. Następnego dnia w Compiègne podpisano rozejm kończący działania wojenne w Wielkiej Wojnie, która przyniosła klęski wszystkim naszym trzem zaborcom – przegraną państw centralnych i rozpad Austro-Węgier, rewolucję lutową, a później bolszewicką w Rosji.
Proces odradzania się niepodległej Polski trwał już od października 1918, kiedy na ziemiach polskich zaczęły powstawać lokalne ośrodki władzy polskiej. Przybycie Piłsudskiego i objęcie przez niego zwierzchnictwa i naczelnego dowództwa nad Wojskiem Polskim przyśpieszyło bieg wypadków.
Młode, kształtujące się dopiero państwo stanęło przed długą listą problemów o kluczowym dla niepodległego bytu znaczeniu. Należało połączyć w jedną całość trzy zupełnie różne organizmy – dawne dzielnice zaborcze. Zbudować od podstaw administrację, wojsko, gospodarkę zniszczoną działaniami wojennymi, a nade wszystko wywalczyć granice niepodległej Polski. To ostatnie zadanie pochłonęło w ciągu następnych kilku lat większość środków materialnych i ogrom ofiar ludzkich złożonych na ołtarzu Niepodległości.
Walka o korzystne zapisy traktatu wersalskiego, powstanie wielkopolskie, plebiscyty na Śląsku, Warmii i Mazurach, trzy kolejne powstania śląskie, krwawa wojna z bolszewikami, starcia zbrojne na Śląsku Cieszyńskim, to jedne z najważniejszych rozdziałów tysiącletniej księgi Dziejów Granic RP.
Tekst: https://www.facebook.com/DZIEJE.GRANIC.RP.STRAZ.GRANICZNA
Foto: RL