Aktualności Z prasy i mediów

Wicepremier Kaczyński o budowie “bardzo poważnej zapory” na granicy: to jedyna skuteczna metoda

“Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda” – powiedział wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński podczas briefingu prasowego po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poświęconemu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak dodał, “to najpoważniejszy kryzys w Polsce po 89 roku, to wojna hybrydowa”.

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu, podczas którego omówiono sytuację na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu udział wzięli również komendanci Straży Granicznej i Policji, a także dowódcy wojskowi. Jak poinformował przewodniczący Komitetu, wicepremier Jarosław Kaczyński, omówiono nie tylko sytuację na granicy, ale również scenariusze i zagrożenia dla Polski.

Wicepremier poinformował również, że podczas spotkania omówiono decyzję o budowie na granicy z Białorusią “bardzo poważnej zapory”, którą “trudno będzie sforsować”. Jak dodał, doświadczenia europejskie z nielegalną migracją pokazują, że to “jedyna skuteczna metoda”. Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewnia jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych “zapór inżynieryjnych” na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/wicepremier-kaczynski-o-budowie-bardzo-powaznej-zapory-na-granicy-to-jedyna-skuteczna-metoda?

Foto; Kancelaria Premiera/Twitter