Rozporządzenia, Ustawy

Uwagi NSZZ FSG do projektu zarządzenia KG SG w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

(…) W odpowiedzi na przesłany arkusz uzgodnień Nr KG-KS-2077/III/14, uprzejmie informuję, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej wnosi o uwzględnienie poniższych uwag do projektu zarządzenia Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

1)  W § 1 ust. 13 lit. e dodać:
 orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej.
 pododdział odwodowy (reprezentacyjny).

2)  W § 1 ust. 14 lit. e dodać:
 dowódcę pododdziału reprezentacyjnego.

3)  W § 6 ust. 3 należy doprecyzować termin do jakiego w danym roku kalendarzowym dyrektor Biura Kadr lub osoba przez niego upoważniona zamieszcza na stronie internetowej Biura Kadr lub na stronie intranetowej jednostki organizacyjnej lub komórki organizacyjnej informacje o limitach i terminach.

4)  W § 10 ust. 6 wyjaśnieniu wymaga sformułowanie: „1/3 trwania szkolenia…”. Podany termin dotyczy czasu trwania szkolenia biorąc pod uwagę tylko dni szkoleniowe czy kalendarzowe.
Uwaga ta dotyczy także: § 11 ust. 6 pkt 1 i 2; § 13 ust. 4 pkt 1 i 2; §    14 ust.    10 pkt 1 i    2; §
17 ust. 5 pkt. 1 i 2; § 25 ust. 5 pkt 1 i2;

5)  §15.1.4 otrzymuje brzmienie:
„§ 15 ust. 1 pkt 4. Legitymujący się nie krótszym niż 3- lata stażem służby w Straży Granicznej”.

6)  § 16 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„§ 16. 1. Funkcjonariuszy, o których mowa w § 15 ust. 1, na szkolenie w zakresie szkoły chorążych kieruje kierownik jednostki organizacyjnej lub komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę po złożeniu pisemnej prośby przez funkcjonariusza”.

7)  W § 16 dodać ust. 5 o treści:
,,§ 7.5. W przypadku negatywnego stanowiska    przełożonego    co    do skierowania
funkcjonariusza na szkolenie w zakresie szkoły    chorążych opinia    ta    powinna    być
sporządzona w formie pisemnej i przedstawiona do zapoznania za podpisem funkcjonariuszowi”.

8)  W §17 Należy rozważyć wprowadzenie szkoleń w trybie zaocznym. Przyjęcie takiego wpłynie pozytywnie na połączenie zdobytej wiedzy teoretycznej i praktycznej podczas szkolenia.

9)  § 20 ust. 2 pkt. 4 otrzymuje brzmienie:
,, § 20.2.4. legitymujący się co najmniej 5-letnim stażem służby w Straży Granicznej”.

10)  W § 21 należy doprecyzować, że funkcjonariusze spełniający kryteria wymienione w ust. 1 pkt 1-9 mogą wystąpić z pisemną prośbą do kierownika jednostki organizacyjnej lub komórki organizacyjnej , w której funkcjonariusz pełni służbę o wystąpienie z pisemnym wnioskiem o skierowanie na przeszkolenie specjalistyczne w trybie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG

Marcin Kolasa

Uwagi NSZZ FSG do projektu