Aktualności Z prasy i mediów

Startują sejmowe prace nad superustawą. Zmiany w służbach mundurowych już na horyzoncie

Wszystko wskazuje na to, że ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej za niewiele ponad tydzień stanie się przedmiotem prac sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że przewodniczący komisji, poseł Wiesław Szczepański, zwrócił się 29 czerwca do marszałek Sejmu o zwołanie posiedzenia na 8 lipca. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze zapowiedzi posła Szczepańskiego, należy się spodziewać, że komisja powoła specjalną podkomisję, a co za tym idzie, prace na obszernym projektem przygotowanym w MSWiA z pewnością nie zakończą się na jednym posiedzeniu.

Superustawa przygotowana w MSWiA miała wejść w życie od lipca tego roku. Taki był przynajmniej plan resortu. Jednak już jakiś czas temu jasne stało się, że termin ten jest raczej nieosiągalny. Kierownictwo MSWiA tłumaczyło, że opóźnienie związane jest m.in. z epidemią koronawirusa, a Mariusz Kamiński ogłaszając przyjęcie przez rząd projektu ustawy zapowiadał, że liczy, iż zostanie on szybko przeprocedowany przez Sejm i zacznie obowiązywać już w sierpniu. Projekt trafił do posłów w połowie czerwca i decyzją marszałek Elżbiety Witek skierowany został do pierwszego czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że politycy superustawą mogą zająć się już 8 lipca. Z pismem w tej sprawie przewodniczący komisji, poseł Wiesław Szczepański, zwrócił się do marszałek Elżbiety Witek 29 lipca.

Zwróciłem się z pismem do Pani Marszałek w sprawie zwołania na dzień 8 lipca komisji, celem rozpatrzenia w I czytaniu tej ustawy oraz powołania podkomisji.

poseł Wiesław Szczepański, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Lipcowy termin spotkania – jeśli zostanie ono zwołane – nie zwiastuje jednak rychłego końca prac nad projektem. Głównie ze względu na wielkość projektu. Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Wiesław Szczepański, do prac nad ustawą najprawdopodobniej powołana zostanie specjalna podkomisja, która dokładnie przeanalizuje obszerny dokument przygotowany przez MSWiA. “Patrząc na te 130 stron, nie da się rozpatrzyć projektu ustawy na jednym posiedzeniu komisji. To wymaga czasu, a chcemy do tego podejść rzetelnie. W związku z tym, tak jak powiedziałem, myślę że trafi on najpierw do podkomisji, z prośbą o jak najszybsze procedowanie” – mówił Szczepański.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/startuja-sejmowe-prace-nad-superustawa-zmiany-w-sluzbach-mundurowych-coraz-blizej?

Foto: Kancelaria Premiera/Flickr