Aktualności Z działalności ZG NSZZ FSG

Skutki socjologiczne i biologiczne pełnienia służby w nocy według Zarządu Głównego NSZZ FSG

Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej w pełni popierając stanowisko wyrażane przez wielu funkcjonariuszy Straży Granicznej, iż służba pełniona w zmianowym rozkładzie czasu służby, połączonym
z koniecznością pełnienia służby w porze nocnej jest dla funkcjonariuszy bardzo uciążliwa
i skutkuje desynchronizacją wewnętrznych rytmów biologicznych, postanowił wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę obowiązującego obecnie Rozporządzenia.

Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej zawnioskował o wprowadzenie dodatku za służbę pełnioną w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki uposażenia zasadniczego, co ma zrekompensować negatywne skutki służby w porze nocnej.

Negatywny wpływ pracy (służby) w porze nocnej stanowi przedmiot wielu badań i został szeroko opisany w literaturze przedmiotu. Służba w systemie zmianowym jest problemem złożonym gdyż na skutki socjologiczne i biologiczne nakładają się również negatywne skutki zdrowotne, tym bardziej że służba pełniona jest nierzadko w warunkach stresogennych.
Te wszystkie czynniki wpływają niekorzystnie na stan zdrowia funkcjonariuszy, wywołując duże obciążenie dla ich organizmów, co z kolei prowadzić może do zaburzeń neuropsychiatrycznych, schorzeń układu krążenia, czy też schorzeń układu pokarmowego. Ponadto służba pełniona w nocy może przyczyniać się do znacznego utrudnienia kontaktów rodzinnych i z najbliższymi. To jedne z wielu argumentów, które uzasadniają wprowadzenie zmian.

Wniosek-o-wprowadzenie-zmian-w-rozporządzeniu-MSWiA

Biuro ZG NSZZ FSG 🙂

Źródło: https://nszzfsg.pl/zarzad-glowny-nszz-fsg-wystapil-do-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-z-wnioskiem-o-wprowadzenie-dla-funkcjonariuszy-strazy-granicznej-dodatku-za-sluzbe-pelniona-w-porze-nocnej/?