Pisma FZZ SM

Komunikat FZZ SM po spotkaniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych

K O M U N I K A T
Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z dnia 19 lipca 2013 roku

19 lipca 2013 roku w gmachu MSW w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli FZZSM z Ministrem Spraw Wewnętrznych. Ze strony MSW w spotkaniu uczestniczyli:
– Bartłomiej Sienkiewicz – Minister Spraw Wewnętrznych; – Marcin Jabłoński – Podsekretarz Stanu w MSW;
– Władysław Budzeń – Dyrektor Departamentu Budżetu MSW; – Wojciech Woropaj – Dyrektor Departamentu Nadzoru MSW; – Adam Wieczorek – Naczelnik Wydziału Projektów i Prac Rozwojowych Departamentu Nadzoru MSW.

Ze strony FZZSM w spotkaniu udział wzięli:
– Grzegorz Nems – Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów; – Tomasz Krzemieński – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów; – Marek Osiejewski – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów; – Józef Partyka – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów;

– Marcin Kolasa – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej; – Piotr Grabowski – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG;

– Krzysztof Hetman – Przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa; – Krzysztof Oleksak – Przewodniczący ZK ZZS “Florian”; – Zbigniew Głodowski – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa; – Jarosław Szyszka – Wiceprzewodniczący ZG NSZZF i PW.

Na wstępie minister Sienkiewicz podziękował przedstawicielom FZZSM za przyjęcie zaproszenia do rozmów i wyraził pogląd, iż takie spotkania powinny odbywać się częściej. W ocenie ministra pozwoliłoby to na uniknięcie w przyszłości nieporozumień w trakcie prac nad przepisami dotyczącymi funkcjonariuszy służb mundurowych.

 

W dalszej kolejności zgodnie z przyjęta agendą spotkania przedstawiciele Federacji szczegółowo omawiali tematy związane z proponowanymi zmianami w ustawach pragmatycznych w zakresie zwolnień lekarskich, komisji lekarskich i rent inwalidzkich oraz świadczeń odszkodowawczych funkcjonariuszy, a także z zamrożeniem płac funkcjonariuszy i kierowaniem środków finansowych z wakatów na bieżące funkcjonowanie służb. W trakcie dyskusji przedstawiciele Federacji przedstawili szereg argumentów przemawiających za dokonaniem niezbędnych korekt w projekcie dotyczącym L-4 przede wszystkim poprzez wprowadzenie zapisu o określeniu liczby dni, podczas których uposażenia funkcjonariuszy nie będą zmniejszane do 80%. Z kolei minister Sienkiewicz  w swoich wypowiedziach podkreślał, iż projekt jest obecnie złożony do Sejmu i przed pierwszym czytaniem nie ma możliwości wniesienia do niego jakichkolwiek autopoprawek zgodnie z postulatem strony społecznej. Minister wyraził pogląd, iż w toku prac w parlamencie projekt ustawy ws. L-4 może ulec zarówno zmianom zgodnym z oczekiwaniami związków zawodowych, jak i zmierzającym w przeciwnym kierunku. Oświadczył, iż MSW podczas parlamentarnych prac nad projektem będzie przeciwne ewentualnym próbom dodatkowego ,,zaostrzenia” proponowanych przepisów w zakresie zwolnień lekarskich funkcjonariuszy w porównaniu z dokumentem przyjętym przez Radę Ministrów. Równocześnie podkreślił, iż prace nad projektem dotyczącym zmian w zakresie rent inwalidzkich i komisji lekarskich zostały wstrzymane zgodnie z jego wcześniejszymi deklaracjami, projekt ten nie został jak dotąd skierowany do konsultacji międzyresortowych i nie nastąpi to bez konsultacji ze związkami zawodowymi.  Przedstawiciele Federacji podkreślili, iż  w przypadku braku kompromisu w kwestii projektu L-4 będzie rozważana  strategia dalszych działań protestacyjnych.
Odnośnie zamrożenia płac minister Sienkiewicz stwierdził, iż w obecnej sytuacji budżetowej jest ono „nienaruszalne”. Zaznaczył, że po to w roku 2012 uruchomiono podwyżkę po 300 złotych na funkcjonariusza, by pieniądze te dotarły do osób najbardziej potrzebujących. Zdaniem ministra ubiegłoroczna podwyżka była „absolutnym ewenementem w systemie płacowym w Polsce” z uwagi na fakt, iż została zrealizowana w jednakowej kwocie dla wszystkich. Z kolei w kwestii kierowania środków z wakatów na bieżące funkcjonowanie służb minister zauważył, że liczba wakatów w roku 2012 zmniejsza się. Kolejne rządy w pewnym stopniu finansowały służby właśnie poprzez wakaty. System ten z konieczności nadal musi być tolerowany. Środki wakatowe pozostają przede wszystkim w gestii komendantów, którzy podejmują decyzje co do sposobu ich wydatkowania i to z komendantami powinny rozmawiać na ten temat związki zawodowe.
W końcowej części spotkania przedstawiciele FZZSM przypomnieli o ustaleniu roboczego spotkania z reprezentantami MSW, zgodnie z którym miały być prowadzone dalsze rozmowy na temat płatnych nadgodzin oraz ekwiwalentu za służbę pełnioną w porze nocnej, święta i dni ustawowo wolne. Minister Spraw Wewnętrznych zaproponował ustalenie harmonogramu dalszych spotkań, jednak kwestii tej szczegółowo nie uzgodniono. W myśl wstępnego stanowiska FZZSM kolejne spotkanie powinno odbyć się między 24 lipca a 11 września 2013 roku, tzn. po pierwszym czytaniu w Sejmie projektu ustawy ws. L-4, a przed protestami zapowiedzianymi przez Forum Związków Zawodowych, OPZZ i NSZZ „Solidarność”, w których zgodnie z dotychczasowymi decyzjami naszych central wezmą udział przedstawiciele Federacji.   

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych

{gallery}aktualnosci/inne/msw-19-lipca-2013{/gallery}