Aktualności Z prasy i mediów

Komisyjny plan na służby mundurowe. Nad czym pracować będą posłowie?

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła plan pracy na pierwszych siedem miesięcy 2020 roku. Czym zajmą się posłowie? Wśród tematów znalazły się między innymi kwestie dotyczące Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, sytuacji zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA czy kończącego się w tym roku programu modernizacji. To jednak z pewnością nie jedyne sprawy nad jakimi w najbliższych miesiącach pracować będą posłowie. Zgodnie z zapowiedziami MSWiA, niebawem do komisji powinien trafić projekt przepisów wprowadzających specjalnych dodatek przedemerytalny, a uzgodnienia dotyczące “Programu rozwoju” mają być już na ostatniej prostej – a to jedynie dwa przykłady, bowiem może się okazać, że “niezaplanowanych” tematów będzie znacznie więcej.

W tej kadencji sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zebrała się już trzykrotnie. Pierwsze posiedzenie dotyczyło wyboru przewodniczącego i prezydium, jednak kolejne dwa skupiały się na kwestiach merytorycznie związanych z służbami mundurowymi. Na drugim posiedzeniu szef MSWiA przedstawił plany resortu na ten rok, a trzecie, sprzed kilku dni, dotyczyło realizacji porozumienia z 8 listopada 2018 roku, kończącego protest służb mundurowych. Na ostatnim posiedzeniu posłowie przyjęli też plan pracy na pierwszych siedem miesięcy tego roku.

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że jeszcze w styczniu komisja zajmie się zaopiniowaniem projektu ustawy budżetowej (zgodnie z planem posiedzeń sejmowych komisji stanie się to już 15 stycznia). Także na styczeń posłowie zaplanowali rozpatrzenie informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji o realizacji w 2018 r. “Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020” oraz rozpatrzenie informacji NIK o wynikach kontroli z realizacji tego programu. Oba dokumenty były już przedmiotem prac komisji w poprzedniej kadencji, jednak jak zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Wiesław Szczepański, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, do tych kwestii warto wrócić, by przeanalizować je jeszcze raz.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/komisyjny-plan-na-sluzby-mundurowe-nad-czym-pracowac-beda-poslowie?

Foto: Kancelaria Sejmu