Z działalności ZG NSZZ FSG

Co dzieje się z ustawą o zwolnieniach lekarskich „L4” ?

Prezydent RP podpisał ustawę o “L4” o treści która powinna być zgodna z poniższym linkiem

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1497

Zgodnie z zapisem w/w ustawy

(…)”Art. 18.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych w stosunku do funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Minister Sprawiedliwości w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Minister Obrony Narodowej w stosunku do żołnierzy zawodowych, po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, przedstawią Sejmowi ocenę jej funkcjonowania, w szczególności w zakresie zasadności i skuteczności rozwiązań w niej przewidzianych.(…)”

Związki zawodowe mając na uwadze jak MSW stworzyło statystykę zachorowań w służbach mundurowych pod tą ustawę, dostrzegają uzasadniony niepokój o art. 18 przedstawionego dokumentu. MSW do chwili obecnej nie przedstawiło danych źródłowych, które służyły jako podstawę do stworzenia ustawy o “L4”

Jedno z działań związku zawodowego może być np. takie:

 

Comiesięczne zapytanie do strony służbowej o ilość osób chorujących, kwoty jakie obcięto funkcjonariuszom z tytułu zwolnienia lekarskiego oraz w jaki sposób zrekompensowano to funkcjonariuszom za nich służących.

Mając na uwadze fakt, że strona służbowa prosiła MSW o wprowadzenie 80% za zwolnienia lekarskie, to związek zawodowy spodziewa się już przygotowanych rozwiązań w zakresie skutków finansowych tej ustawy.

NSZZ FSG przypomina, że zgodnie z oświadczeniem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Piotra Stachańczyka odwiedzając wszystkie większe Oddziały Straży Granicznej, to co słyszał od komendantów, od szefów kadr, to był jeden stały postulat: „Zróbcie coś ze 100-procentowymi zwolnieniami, zróbcie coś, bo to prowadzi do zwykłego chaosu w służbie, do niemożliwości planowania służby, do niemożliwości przewidywania tego, co się w ciągu roku zdarzy. „

Opierając się na obowiązujących przepisach Ustawa o “L4” wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. 01 kwietnia 2014 roku nie ogłoszono jeszcze ustawy w formie elektronicznej.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172, z późn. zm.), Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (Dziennik Ustaw) wydaje Prezes Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji.

Od 1 stycznia 2012 r. Dziennik Ustaw wydawany jest w formie elektronicznej, z zachowaniem kolejności pozycji w danym roku kalendarzowym. Dniem ogłoszenia aktu prawnego jest dzień jego ogłoszenia w postaci elektronicznej na stronie internetowej organu wydającego Dziennik Ustaw. Dzień ogłoszenia aktu prawnego w postaci elektronicznej umieszczony jest w obrębie nagłówka strony.

Zespół prasowy
NSZZ FSG