Aktualności Z prasy i mediów

Blisko 900 osób nie doczekało decyzji sądów ws. dezubekizacji

Od początku 2017 r., gdy w życie weszła ustawa dezubekizacyjna, odwołania od decyzji o odebraniu części emerytur złożyło ponad 24 tys. osób. W znacznej części przypadków sądy zawieszają te postępowania – wszystko dlatego, że w lutym 2018 r. do Trybunału Konstytucyjnego trafiło pytanie prawne w tej sprawie. TK do dziś nie wyznaczył nawet terminu rozprawy. W tym czasie w blisko 900 przypadkach sądy umorzyły postępowania, bo tylu skarżących się funkcjonariuszy zmarło.

  • Mimo decyzji warszawskiego Sądu Okręgowego oraz braku reakcji TK są sądy, które na podstawie stosowanej wprost konstytucji oraz prawa unijnego przywracają funkcjonariuszom odebrane na mocy ustawy dezubekizacyjnej świadczenia
  • Od kilkunastu dni przed sądami w całej Polsce protestują byli funkcjonariusze, domagając się od sędziów, by – bez czekania na decyzję TK – orzekali w ich sprawach, zanim będzie za późno
  • – Tak samo, jak byli funkcjonariusze umierały też osoby, którym odbierano mieszkania w kamienicach. Natura jest nieubłagana – komentuje poseł PiS Arkadiusz Czartoryski

Sejm przyjął ustawę dezubekizacyjną podczas posiedzeniu w Sali Kolumnowej w grudniu 2016 r. – wówczas opozycja okupowała Salę Plenarną.

Ustawa odbierająca część świadczeń emerytalnych osobom, które pracowały w aparacie bezpieczeństwa PRL, weszła w życie na początku 2017 r. Od tego czasu, na podstawie opinii Instytutu Pamięci Narodowej obniżono świadczenia kilkudziesięciu tysiącom funkcjonariuszy – niektórym nawet do 900 zł, czyli wysokości emerytury minimalnej.

Powód? Jeżeli IPN stwierdził, że dana osoba “pełniła służbę na rzecz totalitarnego państwa”, to za każdy dzień tej służby emerytura wynosiła – w myśl ustawy – zero zł. Dotyczyło to również tak kuriozalnych przypadków, jak choćby piłkarza Kazimierza Górskiego, który był fikcyjnie zatrudniony w Milicji Obywatelskiej – taką, powszechną praktykę fikcyjnych etatów stosowano w PRL.

Obniżenie świadczeń emerytalnych dotknęło także m.in. funkcjonariuszy BOR, którzy ochraniali Jana Pawła II czy oficerów uczestniczących w operacji “Samum”.

Czytaj więcej, źródło: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/blisko-900-osob-nie-doczekalo-decyzji-sadow-ws-dezubekizacji/d4b2hnb?

Foto: Internet