Z prasy i mediów

Mundurowi chcą odzyskać należne im pieniądze za brak waloryzacji

Mundurowi żądają wypłaty zaległej waloryzacji za lata 2009–2013. Pierwsza wygrana sprawa może wywołać lawinę pozwów zbiorowych. W kolejce czekają m.in. cywilni pracownicy MSW – pisze Bożena Wiktorowska w Dzienniku Gazecie Prawnej.

(…) 27 listopada br. w Sądzie Okręgowym w w Warszawie zostanie rozpatrzony pozew zbiorowy złożony przez funkcjonariuszy Służby Więziennej o wypłatę zaległej waloryzacji za pięć lat. – Chociaż jest to pozew zbiorowy, to jednak każdy jego uczestnik ma indywidualnie wyliczoną kwotę roszczenia i ustawowe odsetki – zauważa Zbigniew Głodowski, wiceprzewodniczący zarządu głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
Mundurowi tej formacji jako pierwsi skorzystali z możliwości, jaką daje ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz. 44). W pierwszej turze do sądu trafił wniosek podpisany przez 221 osób.
– Jutro w sądzie złożymy drugi pozew podpisany przez kolejne 620 osób. Ze względu na to, że sprawa dotyczy tej samej formacji, będziemy chcieli, aby były one połączone. Dzięki temu wyrok zapadnie szybciej – tłumaczy Jarosław Sędzik, członek zarządu Kancelarii Prawnych Omega, który prowadzi tę sprawę (…)
(…) Na złożenie pozwu zbiorowego zdecydowali się także policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej

– W styczniu 2015 r. planujemy złożyć dokumenty. Zainteresowanie jest ogromne. Każdego dnia trafia do nas kilka wniosków. Z powodu braku waloryzacji każdy z policjantów, w zależności od stanowiska, stracił od 3 do 8 tys. zł – tłumaczy Rafał Kruk, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego.Dodaje, że do pozwu dołączają się na razie tylko działający w związkach zawodowych, pozostali czekają na pierwszą wygraną. W policji co drugi mundurowy należy do związku. W razie wygranej w przyszłości takich spraw mogą być tysiące.

Związkowcy podkreślają, że przystąpienie do pozwu zbiorowego jest indywidualną decyzją każdego funkcjonariusza. Policjanci z własnej kieszeni muszą zapłacić 390 zł. Obejmuje to opłatę za obsługę prawną, wyliczenie kwot roszczenia przez biegłych księgowych oraz przygotowanie dokumentacji(…)

Czytaj więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/838069,mundurowi-skarza-rzad-za-brak-waloryzacji-w-kolejce-czekaja-kolejne-grupy.html