Aktualności Z prasy i mediów

“Zrzutka” na podwyżki w służbach. Przetasowania w budżecie

Podpisane w tym miesiącu porozumienia o podwyżkach w służbach mundurowych oznaczają konieczność zmian w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. Formacje podległe MSWiA mają dostać dodatkowo 339 mln zł, a Służba Więzienna – ponad 64 mln zł. Takie poprawki uzyskały we wtorek poparcie komisji w Sejmie.

Chodzi o porozumienie, które 8 listopada podpisali przedstawiciele MSWiA oraz związków zawodowych działających w policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Ochrony Państwa. Przewiduje ono podwyżkę o 655 złotych brutto miesięcznie na etat od początku 2019 r. oraz o 500 złotych brutto od 1 stycznia 2020 roku. 19 listopada analogiczne porozumienie podpisali związkowcy ze Służby Więziennej, która podlega Ministerstwu Sprawiedliwości.

Projekt ustawy budżetowej na 2019 r. trafił do Sejmu we wrześniu. Przewidziano w nim niższe podwyżki dla służb mundurowych. Trzeba było więc zwiększyć ich budżety, przesuwając środki pierwotnie zapisane w innych rubrykach.

We wtorek sejmowa komisja finansów publicznych zaaprobowała stosowne poprawki. Pierwsza z nich stanowi, że dodatkowa pula na podwyżki w policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Ochrony Państwa wyniesie 339 mln zł. Kolejna mówi o 64 mln 148 tys. zł na zwiększenie wynagrodzeń w Służbie Więzienne.

Więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/zrzutka-na-podwyzki-w-sluzbach-przetasowania-w-budzecie?fbclid=IwAR1ivPrHN84K4EtyqtchJCJgjiwbErOjeyT-Kd_NEUj-3-p4AI07luihIuA