Aktualności Z prasy i mediów

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią na trzy miesiące. Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy

30 listopada br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Przyjęte rozwiązania poprawią bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej. W obszarze przygranicznym, na specjalnych zasadach, będą mogli pracować dziennikarze.

Od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania – wynika z opublikowanego we wtorek wieczorem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

W rozporządzeniu MSWiA zapisano, że zakaz zostanie wprowadzony przy granicy z Białorusią na okres od 1 grudnia do 1 marca przyszłego roku. Z załącznika do rozporządzenia wynika, że obejmie on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. To taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.

Czytaj więcej, źródło:

https://isokolka.eu/kuznica/41822-zakaz-przebywania-przy-granicy-z-bialorusia-na-trzy-miesiace-jest-lista-miejscowosci?

https://isokolka.eu/sokolka/41820-ustawa-o-ochronie-granicy-panstwowej-z-podpisem-prezydenta?

Foto: SG