Aktualności Z prasy i mediów

Waloryzacja bez zmian. Ostateczny projekt budżetu przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła niezbędny z punktu sprawnego funkcjonowania państwa dokument. Chodzi o projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Prace nad nim wzbudzają zawsze szczególnie duże emocje i nie obyło się bez nich i tym razem. Co więcej, wydaje się, że choć kształt przyszłorocznego budżetu już znamy, to nie koniec napięć na linii mundurowi-rząd. Wszystko przez niezadowalający – jak mówią funkcjonariusze – poziom waloryzacji uposażeń. Jeśli obu stronom nie uda się dogadać w kwestiach finansowych, związkowcy biorą pod uwagę nawet powtórkę ze scenariusza z 2018 roku, a więc protest. 

Wskaźnik waloryzacji pensji i uposażeń w sferze budżetowej w 2023 roku wynieść ma 7,8 proc., a więc dokładnie tyle, ile rząd zapisał w projekcie skierowanym do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. Mimo sprzeciwu strony społecznej (w tym także mundurowych), która podnosiła m.in., że przyszłoroczna planowana inflacja wynieść ma 9,8 proc., a tegoroczna przekroczyła już 16 proc., rząd nie zdecydował się na większy niż zaplanowany wzrost. To jednak nie koniec sporu, którego finał trudno dziś przewidzieć.

Problemów które wskazują mundurowi, a wiążą się one z waloryzacją, jest kilka. Pomijając te, które dotyczą innych składników uposażenia (jak np. wprowadzenie dodatku progresywnego, o który wciąż toczy się walka), funkcjonariusze zwracają uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze, waloryzacja uposażeń jest znacznie niższa niż ta dotycząca rent i emerytur. To z kolei ma skłaniać sporą (jak przekonują związkowcy, nawet rekordową) liczbę mundurowych do rozpoczęcia rozważań o przyszłorocznym odejściu z formacji. Abstrahując od powodów takich decyzji, nie da się pominąć kwestii związanych z pieniędzmi, bowiem w środowisku panuje powszechne dość przekonanie, że przyszły rok może być jednym z najbardziej opłacalnych, jeśli idzie o pożegnanie się z formacją.

/…/

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pojawiły się już pomysły, które zakładać mają waloryzację uposażeń od marca, a nie od stycznia jak pierwotnie zakładano. To z kolei sprawiłoby, że nie przysługiwałaby ona mundurowym odchodzącym na emeryturę najczęściej właśnie w styczniu i lutym. Mogliby oni liczyć wtedy jedynie na waloryzację emerytur. Takie rozwiązanie, to jednak wciąż nic pewnego i jak zapewniał rozmówca redakcji, ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/waloryzacyjna-bez-zmian-ostateczny-projekt-budzetu-przyjety-przez-rzad?

Foto: Krystian Maj/KPRM