Aktualności Zarządu Oddziałowego Aktualności ZT przy PSG Bydgoszcz

Uroczystości z okazji 32. rocznicy powołania Straży Granicznej w PSG w Bydgoszczy

W dniu 16 maja br. Zastępca Komendanta PSG w Bydgoszczy kpt. SG Mariusz Urban wraz z funkcjonariuszami odwiedzili mogiły funkcjonariuszy Straży Granicznej na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. W przedsięwzięciu wzięli udział również zaproszeni goście min. asp. Policji  Krzysztof Knych, pani Dorota Malińska Janaś reprezentująca Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Śmiłowie, nauczyciele i uczniowie w/w placówki oraz pani Justyna Musall reprezentująca Dyrektora Zespołu Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy.

Na cmentarzu spoczywają do niedawna nieznani, a dziś kojarzeni z formacją, funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy w pierwszych minutach wybuchu II wojny światowej, uczestniczyli w walkach, broniąc granic RP przed niemieckim najeźdźcą. Funkcjonariusze, którzy po wytropieniu przez niemieckie gestapo zostali oskarżeni przez niemiecki sąd specjalny w Bydgoszczy i skazani na śmierć.

Serdecznie dziękujemy Panu asp. Krzysztofowi Knychowi oraz pani Dorocie Malińskiej Janaś za inicjatywę i pracę w dochodzeniu prawdy historycznej, za ujawnienie miejsca spoczynku oraz okoliczności śmierci śp. funkcjonariuszy Straży Granicznej II RP Antoniego Łobody i Stefana Galińskiego.

Pamiętamy, że oni zapłacili najwyższą cenę za obronę ojczyzny, chwała ich pamięci.

Funkcjonariusze złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach poległych. Następnie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na placówkę Straży Granicznej w Bydgoszczy gdzie odbyła się uroczystość związana ze Świętem Straży Granicznej w trakcie której wręczone zostały akty mianowań na wyższe stopienie SG.

Po uroczystości, uczniowie ze szkoły imienia Straży Granicznej II RP ze Śmiłowa zapoznali się ze specyfiką służby granicznej w bydgoskim lotniczym przejściu granicznym.

Uczestniczący goście zostali zaproszeni na poczęstunek, otrzymali także drobne upominki, które ufundował Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej w Bydgoszczy.

Tekst chor. szt. SG Tomasz Giedź

Czytaj też: Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Śmiłowie

navigate_before
navigate_next

Zdjęcia st. chor. SG Jacek Manys