Aktualności Z prasy i mediów

Rządowe rozdanie, czyli Mariusz Kamiński na czele MSWiA

Mariusz Kamiński, dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji, ponownie stanie na czele resortu. Nadal będzie też pełnił funkcję ministra koordynatora służb specjalnych. Tak wynika z informacji, jakie podał dziś po posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki. Decyzje podjęte przez kierownictwo PiS pokazują jednak, że obawy związane z powołaniem superministerstwa, które miałoby połączyć kompetencje MSWiA i ministra koordynatora służb specjalnych, są wciąż żywe. Nie zmienia to faktu, że choć Mariuszowi Kamińskiemu nie udało się przekonać kierownictwa PiS do pomysłu utworzenia superresortu, to i tak wydaje się, że otrzymał on jeden z najsilniejszych mandatów zaufania spośród wszystkich ministrów w nowym rządzie.

W fotelu szefa MSWiA ponownie zasiądzie Mariusz Kamiński. O tym, że to jeden z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy powyborczego rozdania, InfoSecurity24.pl pisał już kilka tygodni temu. Decyzja kierownictwa PiS nie jest więc zaskoczeniem, choć w związku z nią pojawia się szereg pytań – zarówno tych związanych z kształtem kierownictwa resortu, jak i priorytetami jakie MSWiA wyznaczy sobie na najbliższe lata.

Mariusz Kamiński, oprócz tego, że ponownie stanie na czele MSWiA, będzie też koordynował pracę służb specjalnych. I choć objęcie obu tych stanowisk może być dla Kamińskiego w pewnym sensie satysfakcjonujące, to jednak nie udało mu się przeforsować wizji utworzenia superresortu, za którego powołaniem lobbuje już od lat.

Pomysł utworzenia superministerstwa, które formalnie nadzorowałoby służby mundurowe i specjalne, miał powstać w otoczeniu Mariusza Kamińskiego przed 2015 rokiem, a więc jeszcze przed wygranymi przez PiS wyborami. Tajemnicą poliszynela jest też sformalizowanie planów w postaci projektu ustawy powołującej do życia nowy resort. Ten oficjalnie nigdy nie trafił na ścieżkę legislacyjną, co miało być związane z obawą powierzenia Kamińskiemu tak dużej władzy. I choć media spekulowały, że pomysł nowego resortu, pod roboczą nazwą Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego, zostanie wcielony w życie na początku drugiej kadencji PiS, jak na razie nie znalazł potwierdzenia w partyjno-rządowych decyzjach.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/rzadowe-rozdanie-czyli-mariusz-kaminski-na-czele-mswia?

Foto: Twitter MSWiA