Aktualności Z prasy i mediów

Projekt ustawy o budowie zapory na granicy z Białorusią przyjęty przez rząd

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował we wtorek wieczorem, że Rada Ministrów przyjęła zgłoszony przez MSWiA projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej. 

Minister Kamiński, w wypowiedzi dla PAP, zaznaczył, że Straż Graniczna od kilku miesięcy odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. W ostatni weekend formacja zarejestrowała 739 prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. “Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje” – zauważył. Obecnie Straż Graniczną wspiera ponad 3 tys. żołnierzy, a minister Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, zapowiedział, że ich liczba zostanie zwiększona w odparciu o potrzeby zgłaszane przez SG.

“W związku z tym (rosnącą presją na granicę polsko-białoruską – przyp. red.) należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach, jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją. Sprawdzi się i u nas” – podkreślił szef MSWiA. Minister Błaszczak podkreślał natomiast jeszcze we wtorek rano, że polskie władze skorzystają z doświadczeń węgierskich.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/projekt-ustawy-o-budowie-zapory-na-granicy-z-bialorusia-przyjety-przez-rzad?

Foto: Twitter/Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych